Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Akademický senát zvolil Jana Mareše novým rektorem Mendelovy univerzity

16. 3. 2022

page.Name
Dosavadní děkan Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Jan Mareš (60) se dnes stal novým rektorem této vzdělávací instituce. Rozhodl o tom akademický senát.

O funkci v pořadí 34. rektora se ucházeli tři kandidáti. Kromě Mareše ještě prorektorka pro internacionalizaci a vnější vztahy Martina Lichovníková a prorektor pro strategii, rozvoj a účelovou činnost Martin Klimánek. Mareš vyhrál v prvním kole, kdy dostal 19 hlasů od 31 přítomných senátorů.

Podle Mareše je Mendelova univerzita v Brně školou se zaměřením na vědecké projekty, úspěšná v získávání a má respekt mezi odbornou veřejností, která chce nového rektora do budoucna ještě vyřešit. „Odborné zaměření naší univerzity reaguje na několik aktuálních výzev, které před námi jsou, zejména zajištění dostatku kvalitních a bezpečných potravin, od jejich produkce a zpracování až po ekonomický dopad,“ uvedl.

Z dalších výzev a témat je uvedeno hospodaření v krajině, cirkulární hospodaření vycházející z oborů odpadového hospodářství a využívání obnovitelných zdrojů, oborů ekonomických i socioekonomických, rozvoje regionů a měření k deglobalizaci až po krajinnou architekturu.

„MENDELU je schopna v podstatě dávat odpovědi na všechny otázky v rozvoji lidstva, od surovin pro stavební, nábytkářskou a energetickou výrobu z dřevní hmoty, přes lesnictví a tvorbu krajiny, od buněk po bezpečné potraviny. To vše umíme provést i ekonomicky vyhodnotit pro optimální provozní nasazení,“ řekl nový rektor.

V nové funkci chci jiné podporovat další rozvoj laboratorní i praktické činnosti, zapojení studentů do výzkumné činnosti, ve spolupráci s externími subjekty za využití potenciálu multidisciplinárního přístupu a vytváření výzkumných týmů napříč univerzitou. Odbornost nového rektora je rybářství, tedy obor spojený s vodou v krajině a hospodařením v krajině, což jsou, jak tvrdí, věci, které spolu úzce souvisejí. „Zodpovědný přístup k naší přírodě, zemědělství a hospodaření je věc, která mě velmi zajímá včetně provázání na rozvoj regionů a deglobalizaci,“ uvedl.

Jan Mareš se narodil 18. prosince 1961 ve Strakonicích. Vystudoval Střední rybářskou technickou školu ve Vodňanech av roce 1985 absolvoval specializaci rybářství na Vysoké škole zemědělské v Brně. V roce 2014 byl jmenován profesorem v oboru Rybářství. V současné době vede Oddělení rybářství a hydrobiologie na AF MENDELU.

V rámci vědeckovýzkumné činnosti se zabývá problematikou technologií chovu ryb v různých produkčních systémech, výživou a krmením ryb, kvalitou rybího masa, hematologií ryb nebo mimo produkční funkcemi rybníků. Věnuje se například vlivu podmínek chovu a výživy ryb na kvalitu rybího masa nebo vývoje a optimalizace recirkulačních chovů ryb. Ve funkci děkana Agronomické fakulty působí od února 2022.

(hyš – mu)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook MU Brno