Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Aktivisté přivítali ministry životního prostředí v Bruselu živým počítadlem

18. 3. 2022

page.Name
Šestice horolezců Greenpeace včera vylezla na sídlo Rady Evropské unie v Bruselu, kde se sešli ministři životního prostředí, aby projednali návrh unijního zákona proti globálnímu odlesňování. Lezci na budově vytvořili živé počítadlo, které ukazuje, kolik lesů a pralesů zmizí po celém světě za přibližně 90 minut diskuse nad návrhem zákona.

Jde podle nich o 1750 hektarů lesa, což je plocha o velikosti poloviny rozlohy centrální části Bruselu. Jeden z aktivistů před budovou držel transparent s textem: I Česko musí zastavit ničení lesů a přírody. Ministři životního prostředí projednávají návrh nařízení Evropské komise, který má snížit podíl EU na ničení lesů po celém světě. Jak tvrdí Greenpeace, je to přelomový návrh, který má ale zatím řadu nedostatků.

Organizaci vadí, že se zaměřuje pouze na lesy a opomíjí další cenné ekosystémy, jako jsou savany či mokřady, a vynechávají mnoho produktů, které mají velký dopad na přírodu, jako je vepřové maso, kuřecí maso, kukuřice a kaučuk. Navíc v tuto chvíli hrozí další zjemnění současného návrhu.Mezinárodní korporace nyní lobbují proti požadavkům na sledování složek ve svých výrobcích až k přesnému místu, kde byly plodiny vypěstovány nebo se pásla zvířata, a evropské vlády ze zemí bohatých na lesy hrozí, že oslabí části zákona, aby ochránily své vlastní lesnické firmy.

Lesy a další cenné ekosystémy, které jsou naším klíčovým spojencem v úsilí zastavit změny klimatu a zachovat biodiverzitu, mizí alarmujícím tempem. Teď máme unikátní šanci zastavit podíl Evropanů na této destrukci. Ministři a ministryně musí zacelit díry v návrhu nařízení a vymezit se proti tlaku korporací, které se snaží návrh torpédovat,“ uvedl Jan Freidinger z Greenpeace České republiky.

Petici za silný zákon proti ničení vzácných ekosystémů, které zahrnují všechny tisíce, které stojí v Česku více než 50 lidí, kteří spolu s Greenpeace žádají, aby zákon nebyl oslaben a naopak řešil ochranu všech ekosystémů, pokryl všechny produkty, které zahrnují, aby za ničení ekosystémů, bylo možné dohledat až k místu odkud pocházejí. Očekává se, že po včerejším zasedání bude francouzské předsednictví EU tlačit na ministerstvo a ministerstvo životního prostředí, aby se na svém postoji dohodli do příštího zasedání 28. června. Evropský parlament rovněž zahájil přípravu své pozice, přičemž očekávám hlasování ve výboru pro životní prostředí 11. července.

(hyš-lh)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Johanna de Tessiéres/Greenpeace