Středa

31. května 2023

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Aktuální hydrologická situace v povodí Odry: údolní nádrže jsou připraveny

23. 3. 2022

page.Name
Naplněnost nádrží státního podniku Povodí Odry je v současné době mezi 90 až 100 procenty, mimo údolní nádrže Morávka, jejíž hladina je řízeně snížena kvůli bezpečnosti vodního díla po dobu nyní probíhající stavební rekonstrukce.

Dá se tedy konstatovat, že údolní nádrže státního podniku Povodí Odry pracující ve Vodohospodářské soustavě jsou připraveny na letošní sezónu a je zajištěna dodávka vody pro obyvatelstvo, průmysl i živočišnou výrobu. „Klíčové vodárenské nádrže Slezská Harta, Kružberk a Šance mají vysokou naplněnost a zejména nádrž Slezskou Hartu se v letošním hydrologickém roku, který začal 1. listopadu, významně doplnit, a to o necelých 30 milionů metrů krychlových,“ uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Podle ní prakticky mimo nutného doplňování níže ležící přehrady Kružberk bylo řízení Slezské Harty po celé zimní období obezřetně optimalizováno za účelem doplnění jejího zásobního prostoru, což se ukázalo jako správné řešení. V uzávěrném profilu Odry v Bohumíně nyní protéká kolem 16 metrů krychlových za vteřinu, což znamená jen čtvrtinu dlouhodobého měsíčního průměru.

„Zásoby vody ve sněhu jsou nízké a prakticky již pouze v nejvyšších polohách Jeseníků a Beskyd. Účinně lze předpokládat, že profil Odry Bohumín může ještě chránit ze sněhových zásob pouze zhruba 50 mil. m 3 , což je velice málo,“ uvedla mluvčí. Pokud by iv dubnu přetrvávaly současné nízké úhrny srážek, které za měsíc březen činily dosud pouze nepatrných 5 milimetrů v nížinných oblastech a do 15 milimetrů na horách, mohla by se hydrologická situace v povodí Odry zhoršovat, až přejít do letního sucha.

(hyš-šv)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Povodí Odry