Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Beránek a vlk: film o soužití chovatelů a vlků bude nově dostupný online

16. 3. 2022

Beránek a vlk: film o soužití chovatelů a vlků bude nově dostupný online 10 snímků
Dokument Beránek a vlk představující možnosti soužití chovatelů a vlků bude po roce projekcí dostupný na online platformách. Film představuje farmáře z České republiky, Itálie a Španělska a různé cesty, které si zvolili při ochraně svých stád před vlky.

Podívat se na snímek bude nově možné kdykoliv z pohodlí domova, a to zdarma. Zájemci ho od včerejška najdou na Youtube kanále Šelmy.cz či na Vimeo účtu Šelmy.cz. Film, který měl premiéru před rokem, dokumentuje možnosti ochrany ovcí před vlky u chovatelů z Česka, ale i ze zahraničí. Představuje příběhy pastevců z Krušných hor a Broumovska, kteří jsou návratem vlků zaskočeni a hledají způsoby, jak s nimi koexistovat. Ukazuje také jejich konkrétní způsoby řešení ochrany stád a dosavadní zkušenosti s jejich funkčností.

Film zavede diváky i do jižní Evropy, konkrétně do Itálie a Španělska, kde vlci nikdy zcela vyhubeni nebyli. Takovým místem je například španělská provincie Leon. Místní pastevec Gregorio se věnuje chovu španělských mastinů a udržuje tak dlouhodobou tradici, kterou po staletí formovala neustálá přítomnost vlků i medvědů v místní krajině.

V Itálii snímek představuje především inspirativní spolupráci ochránců přírody a farmářů. Ta spočívá v pečlivém monitoringu výskytu vlků v okolí pastvin a ve vytváření individuálních řešení pro každého chovatele na míru. Film chovatelům přináší inspiraci ze zemí, kde přetrvala nepřerušená zkušenost s ochranou stád před predátory. Veřejnosti nabízí hlubší vhled do výzev, které farmářům návrat vlků přináší.

Spolu se snímkem bude na stejných místech online dostupná také beseda z promítání v ostravském kině Art z prosince 2021. O vlcích a ochraně ovcí v Beskydech v ní diskutovali Roman Cieslar - chovatel ovcí z Bystřice nad Olší a člen Asociace soukromého zemědělství, koordinátor Vlčích hlídek v Beskydech Michal Bojda a zoolog Správy CHKO Beskydy Václav Tomášek.

Podle Jaroslava Šebka, předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR, přináší návrat vlků do české krajiny také mnohé komplikace pro chovatele hospodářských zvířat. „Je třeba hledat způsoby spolužití lidí a vlků a vytvářet pro chovatele takovou podporu, aby se vlci nestali překážkou chovu hospodářských zvířat. Film ukazuje, že to není jednoduché, ale je to možné,“ řekl.

Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA, uvedl, že se v posledních osmi letech vlk stal trvalou součástí české přírody, zasahuje nás minimálně čtyřiadvacet teritorií. „Je důležité, aby se chovatelé na příchod vlka připravili, i když v jejich nejbližším okolí smečky zatím neoperují. Film natočený ve třech evropských zemích nabízí inspiraci, jak mohou pastevci svá stáda před útoky vlků zabezpečit,“ dodal.

(hyš-hd)
redakce@prirodatv.cz

Foto: Frame films s.r.o.