Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Děti hrabáním staré trávy v botanických lokalitách probouzejí krkonošské louky

29. 3. 2022

page.Name
Vzácné druhy krkonošské květeny se pomalu probouzejí po zimním odpočinku. Jejich život jim v těchto dnech usnadňují dětí z tamních škol, které, které na některých botanických lokalitách hrabou starou trávu. Nastal totiž čas jarních venkovních prací a lze se tedy vrhnout na některé krkonošské louky, které přímo volají po jarní očistě.

Jde o vzácné botanické lokality, které Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) každý rok na jaře zbavuje staré loňské trávy, tak zvané stařiny. „Světlo a prostor získají konkurenčně méně schopné rostlinné druhy, které jsou často řazeny mezi zákonem chráněné,“ uvedl mluvčí Správy Radek Drahný. KRNAP se stará 13 lokalit - Slunečná stráň u Svobody nad Úpou, lom v Horních Albeřicích, Hoffmanovy Boudy, květnice na Rýchorách, Sklenářovické údolí, Bíner a Peklo u Lánova, šušmaňák v Černém Dole, U Zvoničky a na Lipce ve Víchové nad Jizerou, Bolkov, Rýžoviště a Anenské údolí v Harrachově a mokřina u Fida ve Strážném.

Většina z nich je významná především výskytem vstavačovitých rostlin, dále se zde objevují například vzácné hořečky nebo šafrány. Takové lokality jsou ale pod neustálým tlakem konkurenčních druhů, což jsou trávy a především mechů. „Na této činnosti, která spočívá zejména v hrabání, odstraňování napadaných větví a náletů dřevin se významnou měrou podílejí děti základních škol. Letos se plánuje zapojit na pět stovek pomocníků z 16 základních a středních škol,“ prozradil mluvčí.

Manuální práce ale není jediná náplní jejich program. V rámci ekologické výchovy si také na čerstvém vzduchu zahrají hry na téma jarní květeny. „Tento management vzácných botanických lokalit provádí Správa KRNAP ve spolupráci se školami již řadu let. Výsledky jsou evidentní. Na takto upravených botanických lokalitách se zvyšuje počet zmíněných ohrožených rostlin,“ dodal Drahný.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP