Děti hrabáním staré trávy v botanických lokalitách probouzejí krkonošské louky
29. 3. 2022
Jde o vzácné botanické lokality, které Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) každý rok na jaře zbavuje staré loňské trávy, tak zvané stařiny. „Světlo a prostor získají konkurenčně méně schopné rostlinné druhy, které jsou často řazeny mezi zákonem chráněné,“ uvedl mluvčí Správy Radek Drahný. KRNAP se stará 13 lokalit - Slunečná stráň u Svobody nad Úpou, lom v Horních Albeřicích, Hoffmanovy Boudy, květnice na Rýchorách, Sklenářovické údolí, Bíner a Peklo u Lánova, šušmaňák v Černém Dole, U Zvoničky a na Lipce ve Víchové nad Jizerou, Bolkov, Rýžoviště a Anenské údolí v Harrachově a mokřina u Fida ve Strážném.
Většina z nich je významná především výskytem vstavačovitých rostlin, dále se zde objevují například vzácné hořečky nebo šafrány. Takové lokality jsou ale pod neustálým tlakem konkurenčních druhů, což jsou trávy a především mechů. „Na této činnosti, která spočívá zejména v hrabání, odstraňování napadaných větví a náletů dřevin se významnou měrou podílejí děti základních škol. Letos se plánuje zapojit na pět stovek pomocníků z 16 základních a středních škol,“ prozradil mluvčí.
Manuální práce ale není jediná náplní jejich program. V rámci ekologické výchovy si také na čerstvém vzduchu zahrají hry na téma jarní květeny. „Tento management vzácných botanických lokalit provádí Správa KRNAP ve spolupráci se školami již řadu let. Výsledky jsou evidentní. Na takto upravených botanických lokalitách se zvyšuje počet zmíněných ohrožených rostlin,“ dodal Drahný.
(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP