Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Dobrovolníci uklízeli v rezervaci černé skládky i pozůstatky po sovětské armádě

27. 3. 2022

page.Name
Z rezervace velkých kopytníků a okolí v Milovicích dobrovolníci při prvním letošním dobrovolnickém dni o víkendu odstranili velké množství odpadků. Podle Dalibora Dostála, ředitele ochranářské společnosti Česká krajina, se zaměřili nejen na černé skládky vzniklé v posledních letech, ale také na desítky let staré pozůstatky po sovětské armádě, která v těchto místech působila více než dvě desetiletí.

„Projekt rezervace divokých koní v Milovicích je tak unikátní, že když o něm čtete, chcete být prostě u toho. A to se nám dnes povedlo,“ uvedla Alena Kunzfeldová ze společnosti Beckman Coulter Česká republika, která včerejší dobrovolnický den zorganizovala a získala pro něj své kolegy ze zaměstnání. Patnáct dobrovolníků uklízelo především odpadky v okolí okružní návštěvnické stezky vedoucí kolem rezervace. Věnovali se ale také odklízení pozůstatků po sovětské armádě, především pneumatik z nákladních automobilů i celých kol včetně železných disků.

Dobrovolníci odklízeli rovněž černé skládky, které v bývalém vojenském prostoru zůstaly po „lovcích mědi“. Ti po odchodu sovětské armády v roce 1991 vykopávali ze země kilometry měděných kabelů. Zatímco ušlechtilý kov tehdy skončil ve sběrných surovinách, hromady odstraněné gumové izolace se dodnes vršily na řadě míst bývalého vojenského prostoru. Účastníci brigády odstranili také část igelitů a plastových sáčků, které do rezervace zanesl vítr z nedaleké skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou.

Na úklidu bývalého vojenského prostoru spolupracovalo také město Milovice, které lze uložit sesbírané odpady do sběrného dvora. Společnost Česká krajina pořádá dobrovolnické dny v bývalém vojenském prostoru od roku 2014, kdy začaly přípravy na založení rezervace velkých kopytníků, která vznikla v roce 2015. Od té doby se na úklid bývalého vojenského prostoru hrozí stovky dobrovolníků. „Dobrovolnický den patřil vůbec k těm fyzicky nejnáročnějším ze všech, které jsme od roku 2014 pořádali. Všem dobrovolníkům bych chtěl velice poděkovat, výsledek jejich práce je velmi viditelný,“ ocenil ředitel velké krajiny Dostál, která rezervace kopytníků založila.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: archiv Česká krajina