Středa

31. května 2023

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Dřevostavby jsou rychlé, výhodné a ekologické, shodují se budoucí majitelé

1. 3. 2022

page.Name
„Dva roky se intenzivně zajímám o dřevostavby. Chtěli bychom si zařídit nové bydlení v menším rodinném domku a ukazuje se, že právě tento způsob nám bude vyhovovat. Na rozdíl od betonových nebo cihlových staveb to netrvá tak dlouho a je to podle nás výhodnější i finančně,“ řekla nám Adéla Knápková z Náchoda, která se chystá nasbírat další informace na blížícím se veletrhu dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů FOR WOOD.

Jeho 14. ročník vypukne už ve čtvrtek na výstavišti v pražských Letňanech a potrvá do soboty 5. března. „Chystáme se tam s přítelem a myslím, že to bude ideální příležitost, abychom se rozhodli pro konkrétní firmu a začátkem léta zahájili na našem pozemku stavbu,“ uvedla Knápková. O dřevostavbě jako svém bydlišti vážně uvažuje i Martin Nývlt z České Skalice. Ten se sice kvůli časové zaneprázdněnosti veletrhu nezúčastní, ale má jasno.

„Letos to sice nebude, ale příští rok bychom chtěli začít stavět. Byl jsem na jednom veletrhu dřevostaveb ve Skandinávii a hodně mě to dostalo. Podle mě jde o ekologickou cestu bydlení, a to nám s rodinou vyhovuje. Myslím si, že dřevostavby mají budoucnost, i když to tak zatím úplně nevypadá. Je to ale jen otázka času než se to v republice v tomto směru rozjede. Já do toho jdu,“ sdělil odhodlaně Martin.

Starý dům po prarodičích zdědil mladý pár z okraje Hradce Králové. Stavba je však v dost špatném stavu, proto bylo rozhodnuto, že bude zachována pouze částečně. „Už o tom nějakou dobu diskutujeme a rozhodli jsme se zachovat tu část, která je v relativně dobrém stavu, a k ní nechat přistavět dřevostavbu. Už máme nějaké plány a není vyloučeno, že se do toho pustíme ještě letos,“ prozradili mladí partneři, kteří o aktuálním pražském veletrhu nevěděli, ale zřejmě si do Letňan v sobotu udělají výlet. „Může to být dobrá inspirace,“ řekli.

Tříčlenná partička z Valašska si chce udělat pánskou jízdu do Prahy. Kamarádi z Valašského Meziříčí, z nichž jeden už v dřevostavbě nějakou dobu žije a další dva se ke stavbě chystají, tam v pátek vyrazí vlakem. „Dřevostavbu jsem vždycky chtěl, tak jsem si ji s pomocí kamarádů postavil na okraji města. Jsem spokojen a každému to doporučuji. Kromě to mám moc rád dřevo,“ vysvětlil Zdeněk. Jeho kamarádi Ivan a Jura se těší, že je to nakopne ke smělým plánům.

O dřevostavbách se v poslední době hodně mluví, a to je dobře. Chtěl bych, aby to byl běžný standard ve stavebnictví a na veletrhu to pořádně prozkoumám. Snad tam najdu něco, co mě bude ještě víc motivovat v mých plánech,“ svěřil se Jura. Pražský veletrh FOR WOOD, který už klepe na dveře, je zaměřený na využití dřeva ve stavebnictví a reaguje na rostoucí poptávku veřejnosti po stavění ze dřeva. Představí technologické inovace a moderní materiály umožňující navrhovat náročné konstrukce a konstrukční prvky dřevěných staveb.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook NA DŘEVO