Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

16°

Svátek má

Ekologické organizace chtějí zajištění energetických potřeb bez ruského plynu

23. 3. 2022

page.Name
Zatímco se ceny plynu se drží na velmi vysoké úrovni a Evropa řeší, jak se kvůli válce na Ukrajině zbavit dovozu fosilních paliv z Ruska, Česká republika pokračuje v původním plánu přechodu českého teplárenství na plyn. Z Modernizačního fondu nově podpoří i plynofikaci tepláren v Olomouci, Karviné a Zlíně.

Ministerstvo průmyslu také navrhuje provozní podporu pro plynové teplárny, zatímco s fotovoltaickými elektrárnami nepočítá. Ekologické organizace však tento trend kritizují a vyzývají vládu ke změně strategie i dotačních programů. Podle nich je nutné podporovat v první řadě zateplování vytápěných budov, využívání odpadního tepla z průmyslu, rozvoj velkých tepelných čerpadel, geotermálních vrtů a bioplynu z odpadů či kalů z čistíren odpadních vod.

V individuálním vytápění domů je nutné přestat dotovat nákup plynových kotlů a zaměřit se hlavně na tepelná čerpadla. Vláda také musí zpřístupnit dotační programy na zateplování domů a instalaci solárních panelů i nízkopříjmovým rodinám, tedy platit naprostou většinu investice a poskytovat výhodné půjčky.

Závislost tepláren na plynu může nebezpečně zvyšovat cenu za teplo pro jejich klienty. Například teplárna v Chebu nyní kvůli vysokým cenám plynu zdražila teplo několikanásobně z původních 490 na 2050 korun za gigajoule v Chebu a na 2290 korun v Aši, což znamená koncové částky pro spotřebitele ve výši 2255 až 2519 korun. Náklady na zálohy se tak domácnostem zvednou o tři až čtyři tisíce měsíčně a jedno delší sprchování či napuštění vany teplou vodou může lidi na Chebsku vyjít i na osmdesát korun.

Jak se vyjádřil Lukáš Hrábek z Greenpeace, v České republice existují stovky tisíc domácností, které ohrožuje energetická chudoba. V této souvislosti poznamenal, že finanční prostředky, kterými jim vláda Petra Fialy chce přispívat na energie, mají smysl, ale musejí být vynaloženy chytře a samy o sobě nejsou zázračným a dlouhodobým řešením, jež by dokázalo lidem pomoci dostat se z problémů.

„Stát musí zajistit, aby i lidé z nízkopříjmových a sociálně zranitelných skupin mohli žít v renovovaných, dobře zateplených domech a mohli šetřit náklady na energie i díky vlastní výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Evropská unie musí zajistit, aby pomoc lidem ohrožených energetickou chudobou byla jednou z priorit balíčku Fit for 55, aby na ní byl dostatek financí v sociálním klimatickém fondu,“ řekl.

České ekologické organizace kritizovaly plány na přechod tepláren na plyn už v minulosti. Evropskou unii pak sedm významných mezinárodních nevládních organizací, které působí v mnoha evropských zemích, vyzvalo, aby zajistila lidem dostupné zateplování, energetické úspory a obnovitelné zdroje, které mohou přispět k řešení klimatické krize i energetické chudoby a zamezit dopadům prudkých výkyvů cen energií na trhu. Manifest Obnovitelné teplo pro všechny zveřejnily paradoxně ve stejném okamžiku, kdy začaly chodit zprávy o napadení Ukrajiny Ruskem.

„Snížení závislosti na plynu je nejlepší způsob prevence vysokých nákladů na vytápění a také způsob posílení energetické bezpečnosti a ukončení financování agresivního ruského režimu. Proto je potřeba přesměrovat peníze a místo plynových tepláren a kotlů podpořit hlavně snižování plýtvání teplem a využití odpadních a o obnovitelných zdrojů. Důležité je, aby se závislosti mohli zbavovat i chudší rodiny. Potřebujeme programy na zateplování a fotovoltaické střechy i pro nízkopříjmové rodiny, podobně jako je to u kotlíkových dotací. To vyžaduje nejen pokrytí naprosté většiny nákladů, výhodné půjčky, ale také asistenci s přípravou projektů. Peníze na to jsou, stát však na to musí vynaložit více peněz z emisních povolenek, jak mu ostatně nařizuje zákon,“ nechal se slyšet Jiří Koželuh z Hnutí DUHA.

Miliony lidí v Evropě se v uplynulých měsících potýkaly s problémy kvůli prudkému nárůstu cen plynu a elektřiny, zatímco osm největších fosilních společností působících v Evropě si v roce 2021 vydělalo 119 miliard eur. Podle odborných odhadů 80 milionů lidí v EU bojuje s tím, aby si mohli vůbec dovolit vytápět své domovy. Očekává se, že kvůli válce, která zuří na Ukrajině, počet lidí ohrožených energetickou chudobou výrazně vzroste.

Proto velká koalice klimatických a ekologických organizací vyzvala EU, aby podpořila a realizovala masivní a rychlé zavádění domácích obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti v celé Evropě a zajistila, aby si všichni, zejména domácnosti s nízkými příjmy mohli dovolit zateplovat své domovy a přecházet na čisté vytápění a využívat jeho výhod.

Šimon Batík z Centra pro dopravu a energetiku upozorňuje, že vysoké ceny plynu jsou hlavním hybatelem energetické krize v Evropě. Invaze na Ukrajinu ukazuje, že na dodávky plynu z Ruska se nelze spoléhat. České teplárenství by mělo hledat cesty, jak se dostat ze závislosti na uhlí i bez této energetické komodity. Prioritou by podle něj zde mělo být maximální zapojení obnovitelných zdrojů, rozvoj energetických komunit.

Dále energetické úspory v budovách, využívání odpadního a sezónně akumulovaného tepla z obnovitelných zdrojů a větší zapojení technologií, jako jsou tepelná čerpadla. Ta jsou v současné době velmi vyspělou technologií, která šetří klima i peněženky. Kvůli vyšším vstupním investicím si je však mnoho nízkopříjmových domácností nemůže dovolit. Stát by měl reflektovat realitu klimatické krize a energetické chudoby i bezpečnosti v nastavení svých politik skrze vyšší podporu již zmíněných opatření,“ dodal.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook Hnutí DUHA