Update cookies preferences

Středa

13. listopadu 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ekologické organizace chtějí zajištění energetických potřeb bez ruského plynu

23. 3. 2022

page.Name
Zatímco se ceny plynu se drží na velmi vysoké úrovni a Evropa řeší, jak se kvůli válce na Ukrajině zbavit dovozu fosilních paliv z Ruska, Česká republika pokračuje v původním plánu přechodu českého teplárenství na plyn. Z Modernizačního fondu nově podpoří i plynofikaci tepláren v Olomouci, Karviné a Zlíně.

Ministerstvo průmyslu také navrhuje provozní podporu pro plynové teplárny, zatímco s fotovoltaickými elektrárnami nepočítá. Ekologické organizace však tento trend kritizují a vyzývají vládu ke změně strategie i dotačních programů. Podle nich je nutné podporovat v první řadě zateplování vytápěných budov, využívání odpadního tepla z průmyslu, rozvoj velkých tepelných čerpadel, geotermálních vrtů a bioplynu z odpadů či kalů z čistíren odpadních vod.

V individuálním vytápění domů je nutné přestat dotovat nákup plynových kotlů a zaměřit se hlavně na tepelná čerpadla. Vláda také musí zpřístupnit dotační programy na zateplování domů a instalaci solárních panelů i nízkopříjmovým rodinám, tedy platit naprostou většinu investice a poskytovat výhodné půjčky.

Závislost tepláren na plynu může nebezpečně zvyšovat cenu za teplo pro jejich klienty. Například teplárna v Chebu nyní kvůli vysokým cenám plynu zdražila teplo několikanásobně z původních 490 na 2050 korun za gigajoule v Chebu a na 2290 korun v Aši, což znamená koncové částky pro spotřebitele ve výši 2255 až 2519 korun. Náklady na zálohy se tak domácnostem zvednou o tři až čtyři tisíce měsíčně a jedno delší sprchování či napuštění vany teplou vodou může lidi na Chebsku vyjít i na osmdesát korun.

Jak se vyjádřil Lukáš Hrábek z Greenpeace, v České republice existují stovky tisíc domácností, které ohrožuje energetická chudoba. V této souvislosti poznamenal, že finanční prostředky, kterými jim vláda Petra Fialy chce přispívat na energie, mají smysl, ale musejí být vynaloženy chytře a samy o sobě nejsou zázračným a dlouhodobým řešením, jež by dokázalo lidem pomoci dostat se z problémů.

„Stát musí zajistit, aby i lidé z nízkopříjmových a sociálně zranitelných skupin mohli žít v renovovaných, dobře zateplených domech a mohli šetřit náklady na energie i díky vlastní výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Evropská unie musí zajistit, aby pomoc lidem ohrožených energetickou chudobou byla jednou z priorit balíčku Fit for 55, aby na ní byl dostatek financí v sociálním klimatickém fondu,“ řekl.

České ekologické organizace kritizovaly plány na přechod tepláren na plyn už v minulosti. Evropskou unii pak sedm významných mezinárodních nevládních organizací, které působí v mnoha evropských zemích, vyzvalo, aby zajistila lidem dostupné zateplování, energetické úspory a obnovitelné zdroje, které mohou přispět k řešení klimatické krize i energetické chudoby a zamezit dopadům prudkých výkyvů cen energií na trhu. Manifest Obnovitelné teplo pro všechny zveřejnily paradoxně ve stejném okamžiku, kdy začaly chodit zprávy o napadení Ukrajiny Ruskem.

„Snížení závislosti na plynu je nejlepší způsob prevence vysokých nákladů na vytápění a také způsob posílení energetické bezpečnosti a ukončení financování agresivního ruského režimu. Proto je potřeba přesměrovat peníze a místo plynových tepláren a kotlů podpořit hlavně snižování plýtvání teplem a využití odpadních a o obnovitelných zdrojů. Důležité je, aby se závislosti mohli zbavovat i chudší rodiny. Potřebujeme programy na zateplování a fotovoltaické střechy i pro nízkopříjmové rodiny, podobně jako je to u kotlíkových dotací. To vyžaduje nejen pokrytí naprosté většiny nákladů, výhodné půjčky, ale také asistenci s přípravou projektů. Peníze na to jsou, stát však na to musí vynaložit více peněz z emisních povolenek, jak mu ostatně nařizuje zákon,“ nechal se slyšet Jiří Koželuh z Hnutí DUHA.

Miliony lidí v Evropě se v uplynulých měsících potýkaly s problémy kvůli prudkému nárůstu cen plynu a elektřiny, zatímco osm největších fosilních společností působících v Evropě si v roce 2021 vydělalo 119 miliard eur. Podle odborných odhadů 80 milionů lidí v EU bojuje s tím, aby si mohli vůbec dovolit vytápět své domovy. Očekává se, že kvůli válce, která zuří na Ukrajině, počet lidí ohrožených energetickou chudobou výrazně vzroste.

Proto velká koalice klimatických a ekologických organizací vyzvala EU, aby podpořila a realizovala masivní a rychlé zavádění domácích obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti v celé Evropě a zajistila, aby si všichni, zejména domácnosti s nízkými příjmy mohli dovolit zateplovat své domovy a přecházet na čisté vytápění a využívat jeho výhod.

Šimon Batík z Centra pro dopravu a energetiku upozorňuje, že vysoké ceny plynu jsou hlavním hybatelem energetické krize v Evropě. Invaze na Ukrajinu ukazuje, že na dodávky plynu z Ruska se nelze spoléhat. České teplárenství by mělo hledat cesty, jak se dostat ze závislosti na uhlí i bez této energetické komodity. Prioritou by podle něj zde mělo být maximální zapojení obnovitelných zdrojů, rozvoj energetických komunit.

Dále energetické úspory v budovách, využívání odpadního a sezónně akumulovaného tepla z obnovitelných zdrojů a větší zapojení technologií, jako jsou tepelná čerpadla. Ta jsou v současné době velmi vyspělou technologií, která šetří klima i peněženky. Kvůli vyšším vstupním investicím si je však mnoho nízkopříjmových domácností nemůže dovolit. Stát by měl reflektovat realitu klimatické krize a energetické chudoby i bezpečnosti v nastavení svých politik skrze vyšší podporu již zmíněných opatření,“ dodal.

(hyš-tz)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook Hnutí DUHA