Středa

31. května 2023

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Když skončit v Pekle, tak v kouzelném i tajemném údolí s řekou Metují

23. 3. 2022

Když skončit v Pekle, tak v kouzelném i tajemném údolí s řekou Metují 53 snímků
Není Peklo jako Peklo. To, které jsme navštívili, leží v jedné z nejkrásnějších přírodních rezervací východních Čech. Údolí, jímž protéká řeka Metuje a nachází se mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem, je evropsky významnou lokalitou. Kdo tam jednou zavítal, stále se do tohoto kouzelného i tajemného místa opakovaně vrací.

„Když kráčíte po cestě údolím a slyšíte bublání řeky Metuje, jste definitivně lapen nádhernou a místy i divokou přírodou. Je to balzám na duši, vyčistíte si hlavu, nasajete vůně lesů, kocháte se pohledem na okolní svahy, je vám zkrátka velmi dobře. Peklo je prostě přírodní ráj,“ řekla nám Klára Machová z Rychnova nad Kněžnou, pro kterou je Peklo magnetem přitahujícím ji několikrát ročně do své náruče.

Kdo má rád romantiku a chce se alespoň na chvíli vytrhnout z běžného každodenního shonu, měl by se vypravit právě do pekelského údolí, kde se mu to zcela jistě podaří. Přírodní rezervace Peklo chrání v hluboce zaříznutém údolí řek Metuje a Olešenky vzácné druhy rostlin a živočichů, kterým vyhovuje chladno sevřeného údolí. Přilehlé skalní svahy obsahují množství skalních útvarů a balvanových moří s převýšením až 200 metrů. Jde o říční fenomén se zastoupením původních a přírodě blízkých společenstev suťových lesů a bučin s množstvím zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin.

Mezi významné druhy zdejších rostlin patří například jedle bělokorá, udatna lesní, jilm menší a drsný či jmelí bílé. Chráněné druhy rostlin zatupují kapradina hrálovitá, což je kriticky ohrožený druh, dále plavuň pučivá, měsíčnice vytrvalá, prstnatec májový, pampeliška bahenní a mnohé další rostliny. Faunu představují čolek velký, mlok skvrnitý, užovka hladká, ještěrka obecná a z ptáků třeba holub doupňák, čáp černý, výr velký, lejsek šedivý, ťuhýk obecný. Ze savců lze narazit na ohroženého rejska horského nebo plcha velkého.

Květnaté bučiny jsou na většině území přeměněny na smíšené porosty, případně jehličnaté monokultury. V současné době na příkrých svazích údolí dochází k rozsáhlé těžbě dřeva. Rezervace je zároveň zařazená do národního seznamu evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000.

Podle pověstí je Peklo údolím přízraků. Byly zde údajně spatřeny bezhlavý kůň, bludičky či velký ohnivý sud kutálející se z kopce. Tento sud pokaždé narazil na kámen, rozpadl se a vyletěl z něj ohnivý kohout. I čarodějnice se zde prý scházely ke svým obřadům.

Návštěvníci milující přírodu Pekla mohou kromě rozmanitých lesních a říčních zákoutí využít možnosti osvěžení v hospůdce na Ostrovech nebo se přes stylové dřevěné lávky přes řeku Metuji dostat až k výletní restauraci v Bartoňově útulně, což je nádherná dřevěná stavba postavená podle návrhu proslulého architekta Dušana Jurkoviče. Poetiku údolí výstižně shrnul právě v blízkosti tohoto roubeného architektonického unikátu návštěvník Pekla Lubomír Vránek z Hradce Králové.

„Pro mě je toto údolí místem, kam se stále vracíte, protože vám uvízne v srdci. Jezdím sem pravidelně na kole a nemohu se ho nabažit. Dám si jedno pivo na Ostrovech nebo tady v útulně a zvolna projíždím kolem řeky a nasávám atmosféru, kterou jen tak jinde nenajdete. Samozřejmě je v republice hodně dalších úžasných přírodních míst, ale Peklo podle mě patří nepochybně k těm nejkrásnějším.“

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar