Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ministerstvo zemědělství podpoří nákup pomůcek pro zemědělské školy

11. 3. 2022

page.Name
Ministerstvo zemědělství (MZe) poskytne letos a příští rok dotace v celkové výši 140 milionů korun na nákup učebních pomůcek pro střední a vyšší odborné školy zemědělského zaměření - Centra odborné přípravy. Dotační program fungoval už v letech 2017 až 2021 a kvůli velkému zájmu byl prodloužen.

„Těší mě, že můžeme v tomto úspěšném dotačním programu pokračovat. Vzdělání a podpora budoucích zemědělců je naprosto zásadní. Rád bych, aby mělo více mladých lidí zájem studovat zemědělství a poté v něm i pracovat. Věřím, že nejmodernější vybavení škol tomu pomůže,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Výše dotace může dosáhnout maximálně 90 procent prokazatelně vynaložených a schválených výdajů, činit může maximálně 1 666 000 korun na jedno Centrum odborné přípravy na rok. Spoluúčast příjemce dotace musí být minimálně 10 procent. Celkem bylo jmenováno 42 Center odborné přípravy, které připravují žáky v oborech zemědělství a lesnictví, veterinářství a potravinářství.

Školy získaly status Center odborné přípravy v letech 2016 až 2018 od ministra zemědělství na základě nominací zřizovatelů škol a výběru komise na národní úrovni. Z dotačního programu MZe je možné nakoupit například model, přístroj, nářadí, nástroj, stroj, živé zvíře, odborný software a podobně. Tyto pomůcky slouží jako zdroj informaci a zlepšují dovednosti žáků a studentů v praktických odborných činnostech.

Podpořit je možné pořízení učebních pomůcek, které jsou dlouhodobým nehmotným i hmotným majetkem a musí být využity výhradně pro výchovu a vzdělávání. V letech 2017 až 2021 MZe z programu podpořilo nákup GPS a vybavení do laboratoří, různé modely, například průtočný biotop, model koně pro simulaci koliky a prasnice pro inseminaci, živá zvířata, cukrářskou pec nebo traktory s přívěsy.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: SZŠ Facebook