Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Mladá samice pratura z Modré posílila stádo v rezervaci v Milovicích

29. 3. 2022

page.Name
Roční samice zpětně šlechtěného pratura z expozice Živá voda v obci Modrá na Uherskohradišťsku dnes odpoledne přivezl transport do rezervace velkých kopytníků v Milovicích. Stane se součástí stáda, ze kterého pocházeli její rodiče.

„Do Modré jsme před čtyřmi lety převezli dvě nejhezčí zvířata, která se nám do té doby narodila. Jsme rádi, že se nám teď podařilo od jejich potomků získat přírůstek, tak, aby jejich geny zůstaly součástí našeho stáda,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila.

Jalovička jménem Aura přišla v expozici nedaleko Velehradu na svět v březnu loňského roku. „Jsme rádi, že se přírůstek z Modré mohl zapojit do chovného programu zpětně šlechtěných praturů v České republice,“ konstatoval starosta Modré Miroslav Kovářík. Býk, který je otcem Aury, nemá s ostatními přírůstky v Milovicích společného otce, protože jeho matka přijela březí již z Nizozemí, kde zpětné šlechtění pratura zahájili. Proto přírůstky z Modré mají část genů, které nenesou ostatní zvířata z Milovic.

„Právě z toho důvodu je Aura pro oživení genetické rozmanitosti našeho stáda přínosu,“ doplnil Dalibor Dostál. Milovická rezervace poskytla v posledních většině svých přírůstků do jiných lokalit, letos na jaře proto doveze nového plemenného býka a několik jalovic ze zakládajícího chovu v Nizozemí. Nová zvířata by měla jít dále genetickou rozmanitost milovického stáda. To se v roce 2015 stalo prvním stádem zpětně šlechtěných praturů v celé střední a východní Evropě.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina