Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Našim klientům přinášíme kvalitu a otevíráme dveře

4. 3. 2022

page.Name
Na českém trhu působí od roku 1993, tedy téměř třicet let. Sídlí v Horažďovicích v jihozápadních Čechách. Řeč je o společnosti ATRIUM, která se zaměřuje na kvalitní a vyhledávané dřevostavby. Za dobu své existence jich vyrobila 1400 a nyní se svou produkcí přišla představit na veletrh FOR WOOD v pražských Letňanech. A právě hlavně o dřevostavbách a dřevu v rozhovoru pro portál Prirodatv.cz hovořil jednatel společnosti Vlastimil Makovec.

Jaký byl vývoj dřevostaveb v průběhu let existence vaší firmy?
Za těch devětadvacet roků co jsme na trhu se vývoj dřevostaveb velmi zrychlil. Když si vzpomenu na začátky, šlo pouze o velice jednoduchou dřevěnou nosnou konstrukci vyplněnou minerální izolací opláštěnou základními deskami. Dnes už to dospělo do takové fáze, že se používají zdravotně nezávadné, ekologické a difuzně otevřené materiály, aby konstrukce splňovala požadavky na dlouhou životnost, kterou stavebníci očekávají. Mám pocit, že za čtvrtstoletí jsme v tomto směru od nějakého „středověku“ dospěli do skutečně moderní doby. Myslím si, že v žádném jiném oboru ve stavebnictví nebyl vývoj tak rychlý, jako právě ve dřevostavbách.

Čím se na letošním veletrhu FOR WOOD prezentujete a jaké novinky představujete?
Naší vlajkovou lodí je difuzně otevřená konstrukce DifuTech. V současné době je aktuální téma energie, proto řešíme nové možnosti technologického vybavení domů, to znamená tepelná čerpadla, fotovoltaické panely, centrální rekuperace, větrání včetně dalších technologií, které se v domech stávají standardem. My je do nich začleňujeme a vysvětlujeme lidem, proč by tyto technologie neměly v jejich domech chybět.

Co jsou to dobře dýchající dřevostavby a jak toho dosahujete?
Je to nepřesný výraz. Žádná stavba nedokáže v pravém slova smyslu dýchat, aby se vzduch pohyboval ven a dovnitř, to by bylo dokonce nežádoucí. My však tvoříme difuzně otevřenou konstrukci, která pracuje s difuzí vodních par. Vlhkost či vodní páry, které se vytvoří uvnitř domu, se přirozeně tlačí ven. Aby vodní páry nezkondenzovaly v interiéru, netvořily se plísně a další nežádoucí věci, difuzně otevřená konstrukce umožňuje, aby vodní pára postupně prošla do venkovního prostředí. To však neznamená, že by dům dýchal ve smyslu výměny vzduchu, k tomu je potřeba větrání s rekuperací a další k tomu určené technologie.

Čím jsou vaše domy výjimečné?
Kvůli zmíněnému difuzně otevřenému systému. Náš patentovaný systém DifuTech jsme vyvinuli před více jak patnácti lety a byli jsme jedni z prvních na trhu, kteří ho začali takto systémově vyrábět a propagovat. Dnes už je samozřejmě na trhu spousta firem, které difuzně otevřený konstrukční systém vyrábějí, mnohdy jde však o převzaté unifikované skladby od různých výrobců materiálů. My stále používáme ten náš DifuTech, který průběžně vylepšujeme. Tím jsme na trhu také výjimeční.

Kdo jsou vaši zákazníci?
Jako každá firma se snažíme uspokojit celé spektrum poptávky. Nicméně je pravda, že největší část našich klientů nyní tvoří střední a mladší generace. Jsou to lidé, kteří se dívají na výstavbu domů komplexně. Řeší i to, jak bude výstavba domu probíhat, z jakých materiálů, zda jsou udržitelné a bude jim to přinášet přidanou hodnotu, třeba v rámci mikroklimatu. Difuzně otevřená konstrukce prokazatelně přispívá k lepšímu mikroklimatu uvnitř domů. To řeší právě zejména mladší a střední generace. Naopak starší generace, která také patří do naší klientely, řeší spíše kvalitu zpracování, bezproblémovost s co nejmenšími reklamacemi, aby si prostě dům užila. Naší přidanou hodnotou je preciznost při zpracování detailů. Snažíme se tedy uspokojit celé spektrum zákaznického trhu.

O které vaše výrobky je největší zájem?
Tím, že stavíme domy, nemůže být produktová řada obrovská. Samozřejmě nabízíme ve standardu konstrukci DifuTech Clima Comfort, která splňuje nízkoenergetické standardy, ale také konstrukci DifuTech Clima Pasiv pro pasivní i aktivní domy. Pokud se tento systém doplní vhodným technologickým vybavením, zejména fotovoltaikou, lze z něj vytvořit aktivní dům, který dokáže vyrobit více energie, než sám spotřebuje .

Řekl jste, že zákazníci ovlivňují vaše stavby rozhodujícím způsobem. Co jste tím myslel?
Je tím myšleno to, že nabízíme individuální výstavbu. Sedneme si s klientem k jednomu stolu, ideálně s naším projektantem, a nepředkládáme mu primárně katalog typových domů. Podle jeho pozemku s ním řešíme, jaký nejlepší dům by tam měl být postaven. Dům tedy, díky požadavkům klienta, vymyslíme individuálně. Diskusí vzniká také náročnost klienta vůči naší firmě a díky tomu nám to umožňuje aplikovat nové věci do technologií či vybavení domu. Našim klientům tak otevíráme dveře, aby nás svou náročností posouvali dále, neuzavíráme se pouze do typizovaného řešení a tím se zároveň zlepšujeme.

Máte od nich zpětnou vazbu?
Naše firma velmi staví na referencích, podřizujeme tomu velkou část našeho úsilí, abychom měli spokojené zákazníky. Zákazník však není vždy schopen svou spokojenost veřejně vyjádřit. Proto také klienty sami aktivně oslovujeme, po určitém období se snažíme zjistit, jak se jim v domě bydlí, jaké s ním mají zkušenosti.

Jaké výhody má dřevěný materiál?
Dřevo je jednoduchý, ale unikátní a svými vlastnostmi nenahraditelný materiál. Nelze vyrobit nic takového, jako je dřevo, protože jeho konstrukční, protipožární, zvukové a statické vlastnosti jsou zcela komplexní, což se o všech konstrukčních stavebních materiálech říci nedá. Obrovskou přidanou hodnotou, zvláště v této době i do budoucna, je uhlíková udržitelnost a lze z něj postavit prakticky cokoli. Ve světě se ze dřeva běžně stavějí například výškové budovy.

Je materiálem budoucnosti?
Rozhodně. Jsem přesvědčen o tom, že v blízké budoucnosti k němu povedou také legislativní cesty, aby bylo více využívané. Dřevo dokážeme získávat z lokálních zdrojů, které si ovšem musíme hýčkat a zodpovědně se o naše lesy starat.

Proč je veletrh FOR WOOD důležitý?
V současné době se zcela logicky prosazují nové formy komunikace, kromě internetu také sociální sítě, různé videoportály a podobně. Pořád ale žijeme v době, kdy nejen pro stavbu domu je důležitý osobní kontakt, který se dá zprostředkovat virtuálně. Je dobré mít mix možností, jak s lidmi o dřevostavbách mluvit. Veletrhy jsou důležité právě kvůli osobnímu kontaktu výrobce se zákazníkem, protože věci se daleko lépe vysvětlují a pochopí než prostřednictvím virtuálního světa. Veletrh právě tomto ohledu nabízí důležitý potřebných a důležitých informací.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar