Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Obnova lesních vodních nádrží prospěje lesům postiženým kalamitou i zvěři

2. 3. 2022

page.Name
Podnik Lesy České republiky odbahní, opraví nebo zrekonstruuje hráze i další vodohospodářské objekty u pěti lesních rybníků v Janovické oboře na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Zadržet vodu a prospět tak lesu, krajině i zvěři je smyslem dalšího projektu tohoto podniku.

Na soustavě rybníků Pekliny, Dolanský, Horní, Prostřední a Dolní by měly práce skončit v srpnu příštího roku. V lesích zasažených kalamitou tak Lesy ČR uskutečňují další projekt z programu Vracíme vodu lesu. Celkové náklady dosáhnou 18,5 milionu korun bez DPH. Podle Zbyňka Morkuse, náměstka ředitele Oblastního ředitelství východní Čechy, bude z plochy vypuštěných rybníků postupně odstraněno více než osm tisíc metrů krychlových usazenin.

„Potom zrekonstruujeme hráze i bezpečnostní přelivy, u třech rybníků vybudujeme nové. Opravíme i požeráky a spodní výpusti,“ řekl náměstek pro vodní hospodářství a investice Morkus. Nový štěrkový povrch dostanou hráze a přístupové cesty u Prostředního a Dolního rybníka. Lesy ČR spravují téměř 39 tisíc kilometrů drobných vodních toků a střin v zemi. Více informací o programu a konkrétních projektech naleznete na www.vracimevodulesu.cz .

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR