Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Prodej cenného dříví nabízí firma DEBLICE – lesy prostřednictvím dražeb

20. 3. 2022

page.Name
Firma DEBLICE – lesy nedaleko Nymburka zahájila na přelomu let 2015 a 2016 prodej cenného dříví prostřednictvím dražeb, které zhruba třikrát až čtyřikrát v sezóně organizuje v areálu střediska SERVIS LES v Činěvsi na zpevněné ploše o rozloze 1,5 hektaru. Od minulého roku i na dalších místech republiky, například na Moravě či v jižních Čechách.

Dražby jsou otevřené nejen pro všechny vlastníky dříví, ale také pro kupující - dražitele. Na každé dražbě je dříví v průměru od patnácti vlastníků a účastní se jí přibližně 20 dražitelů. „Pro letošní sezónu jsme připravili celkem pět termínů dražeb. Tři z nich se uskuteční již tradičně v areálu střediska SERVIS LES v Činěvsi, jedna v Moravské Huzové u Olomouce,“ uvedli zástupci firmy.

Podle nich byl novinkou dražební sezóny 2021/2022 lednový termín dražby, která se konala v Křemži u Českých Budějovic.Doufáme, že jsme přidáním termínu dražby v jižních Čechách potěšili vlastníky dřeva i kupující. Pevně věříme, že dražby budou i v letošním roce nejlepší cestou k nákupu i prodeji cenného listnatého dřeva,“ dodali zástupci firmy DEBLICE – lesy.

Výsledky dražeb v minulé sezóně, kam bylo umístěno dříví od 34 vlastníků, a kterých se zúčastnilo 38 kupujících nejen z České Republiky, ale také z Německa, Rakouska, Francie a Slovenska, nabízí pro ilustraci přehledová tabulka.

Doporučení pro vlastníky dřeva – dříví vhodné k dražbě:

U dubu kvalita A+ (I, II, III. A tř. kvality dle doporučených pravidel), s rostoucí dimenzí lze po konzultaci umístit i horší kvalitu; stř
ední průměr 40 cm+; u ostatních dřevin doporučujeme umisťovat kvalitu II+; délka minimálně 2,5 metru; dřeviny, u nichž lze očekávat cenu minimálně 3 tisíce korun za metr krychlový - standardně listnáče.„Vše ostatní nevylučujeme, ale zařazujeme pouze po předchozí domluvě (daný sortiment přitom nemusí být do dražby zařazen,“ upozornila firma. Firma DEBLICE – lesy byla založena 10. prosince roku 2003 společníky Martinem Čížkem a Bohuslavou Vondráčkovou. Oba zakladatelé měli bohatou praxi v lesnictví, ve zpracování a obchodu s dřívím. Martin Čížek z pozice lesního i nadlesního a Bohuslava Vondráčková z pozice vedoucí manipulačního skladu.

Tento objekt byl zakoupena bývalá zemědělská usedlost Deblice jako úprava a rekonstrukce, aby mohl sloužit jako sídlo firmy a zázemí pro lesní činnost, zpracování dříví i obchodní činnost. Firma se začala ucházet o zakázky na lesní práce. Nejprve u soukromníků, obecních lesů a od roku 2007 na zakázkách pro státní lesy, k čemuž přibral odborný personál.

V sídle firmy se začala používat výroba krbového a palivového dříví – nejdříve za jednoduchou techniku, poté byl v roce 2009 zakoupený řezací a štípací automat, od roku 2011 je zajištěný závoz dříví zákazníků vlastní nákladní dopravu.

(hyš-mč-pv)
redakce@prirodatv.cz
Foto: DEBLICE - lesy