Úterý

18. června 2024

Nyní

23°

Zítra

26°

Svátek má

Produkce potravin je zajištěná, omezení vývozu z Ukrajiny nemá přímý dopad

8. 3. 2022

page.Name
Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly české zemědělství a potravinářství není ohrožené přímými dopady válečného konfliktu na Ukrajině. Zásobování potravinami je plynulé a nehrozí jejich nedostatek. Připraveny jsou i jarní práce v zemědělství. Problémem jsou však rostoucí ceny energií, hnojiv a dalších vstupů, které se mohou promítnout do cen potravin.

Stejně tak rostou ceny některých zemědělských komodit na celoevropském trhu. Tato a další témata včera večer řešil krizový štáb Ministerstva zemědělství (MZe). „Chci zejména v těchto dnech ocenit každodenní práci našich zemědělců a potravinářů. Díky nim nemusíme mít obavy z nedostatku potravin,“ řekl ministr s tím, že například většina mlýnů má dostatečné zásoby obilovin až do další sklizně, navíc je země u obilovin dlouhodobě soběstačná.

„Zásadní problémy nejsou ani s dovozem ostatního zboží a potravin. Přestože Ukrajina vývoz některých zemědělských komodit omezila či zakázala, z pohledu České republiky jde o minimální podíl na dovozu,“ uvedl Nekula. U zemědělské prvovýroby jsou nyní největším problémem rostoucí ceny energií, které se promítají například i do cen hnojiv.

Podle aktuálních údajů, které má MZe k dispozici, mají hnojiva alespoň na část sezony zajištěny zhruba tři čtvrtiny zemědělců. Nemělo by to tedy ovlivnit jarní práce. Aktuálně se však některé firmy potýkají s nedostatkem pracovníků. Potravinářská výroba se kromě rostoucích cen energií vyrovnává také s rostoucími cenami zemědělských komodit. Přestože omezení vývozu z Ukrajiny nedopadá na ČR přímo, ovlivňuje ceny na světových burzách s komoditami.

Na rekordní úrovni je cena potravinářské pšenice (až 9000 Kč/t) nebo řepky (až 19 000 Kč/t). Kromě potravinářství mají rostoucí ceny obilovin dopad také na živočišnou výrobu, zejména na růst cen krmných směsí pro sektor prasat a drůbeže. Tématu rostoucích cen energií se bude věnovat vládě. Na vládní úrovni bude chtít ministra Nekula otevřít také otázku úpravy zásob ve skladech Státních hmotných rezerv.

„Pokud jde o osevní plochy, zůstanou u nás vzrostlé plochy obilovin zhruba o deset procent. Případné navýšení ploch přichází v tuto chvíli v úvahu u jarního výsevu, například u jarní pšenice, slunečnice nebo sóji. Naopak s ohledem na sankce uvalené na Rusko očekáváme snížení osevních ploch máku, protože zhruba třicet procent naší produkce vyvážíme právě do Ruska,“ sdělil ministr Nekula.

Vzhledem k jednotnému evropskému trhu bude MZe dopady války na Ukrajině řešit také na jednání Rady ministrů zemědělství. Evropská unie (EU) je jako celek v produkci obilovin soběstačná. „Budeme se bavit o možnostech využití neprodukčních ploch pro pěstování například bílkovinných plodin a o dalších možnostech potravinového zabezpečení. V některých evropských zemích se objevují i ​​úvahy o možném omezení vývozu. To vše jsou témata, která je nutné řešit na celoevropské úrovni,“ dodal ministr zemědělství.

(hyš – vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook MZe