Čtvrtek

1. června 2023

Nyní

22°

Zítra

18°

Svátek má

Rybník U Vrby na Kokořínsku odbahnili a opravili, Stříbrník to teprve čeká

14. 3. 2022

Rybník U Vrby na Kokořínsku odbahnili a opravili, Stříbrník to teprve čeká 6 snímků
Správa Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj severně od Ráje u Mšena podpořila Operační program Životní prostředí a společně s vlastníkem připravila odbahnění i rekonstrukci poškozeného rybníka U Vrby.

Při celkovém odbahnění tohoto rybníka bylo vytěženo více než pět a půl tisíce kubických metrů sedimentu. „Zároveň tu ale stále zůstává mnoho mělkých míst a v části u přítoku přibyly čtyři tůně, takže se již brzy tato místa mohou stát domovem pro mnoho obojživelníků, bezobratlých i zajímavých druhů vodních rostlin,“ uvedli zástupci správy.

Součástí projektu byla i oprava v minulosti nevhodně provedeného a zubem času poškozeného výpustního zařízení i hráze tak, aby rybník mohl bezpečně fungovat po další desetiletí. Revitalizace přišla na celkovou částku více než 7,7 milionu korun, přičemž operační program přispěl sumou přes 6,2 milionu.

„Západně od Ráje nás ale nemile překvapil rybník Stříbrník u Vojtěchova,“ upozornila správa. Ten po vypuštění vydal část svých tajemství v podobě až čtyři metry hlubokých zvodnělých vrstev. „Bagr, který měl provádět odbahnění, se tedy do práce ponořil až moc. Aktuálně proto majitel ve spolupráci s námi a dalšími dotčenými subjekty přepracovává projekt.“

K odbahnění a rekonstrukci výpustního zařízení dojde pravděpodobně příští zimu, protože kvůli ochraně vzácných biologických fenoménů, zejména obojživelníků, není možné provádět práce ve vegetační sezoně. Přes sezónu bude rybník provizorně částečně napuštěn, aby se v něm mohli rozmnožovat obojživelníci i bezobratlí.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj