Úterý

16. července 2024

Nyní

25°

Zítra

22°

Svátek má

Salon dřevostaveb: Domy ze dřeva jsou naším snem, uváděli návštěvníci

26. 3. 2022

Salon dřevostaveb: Domy ze dřeva jsou naším snem, uváděli návštěvníci 53 snímků
Třetím dnem dnes vrcholí již 17. ročník Salonu dřevostaveb v prostorách Pražské tržnice v Holešovicích. Návštěvníci, kteří vstoupili do haly číslo 13, byli přivítáni kulisou stromů vytvářejících jakýsi pomyslný les. Kromě toho centrální část rozlehlé haly tvoří působivá instalace architekta Tomáše Béma, který do interiéru umístil dva objekty připomínající plachetnice.

„Symbolizují plachetnice vyplouvající k lepší budoucnosti udržitelné architektury a inovativních nápadů,“ prozradila našemu portálu prirodatv.cz, který samozřejmě nemohl na této výjimečné události chybět, Alžběta Schmidová, jež má na starosti PR a média. Salon dřevostaveb každoročně představuje progresivní trendy v moderní dřevěné architektuře a je inspirací pro odpovědný životní styl. Ukazuje přednosti a perspektivu dřevostaveb jako udržitelné formy výstavby v individuální bytové výstavbě i v oblasti veřejných, komerčních a vícepodlažních budov.

O představení vizionářských projektů a realizací dřevostaveb z tuzemska i zahraničí se postaralo 25 předních českých a slovenských architektonických studií doplněné čtyřmi zahraničními progresivními projekty. Součástí třídenního maratonu byla také řada inspirativních a zajímavých přednášek nejen o realizacích a zmíněných trendech v podání předních odborníků na danou oblast, ale i další zajímavosti. Například včera se uskutečnil Večer profesionálů doprovázený křtem Ročenky dřevěné architektury.

Salon dřevostaveb byl založen v roce 2005 architektem a jeho ředitelem Pavlem Horákem, jednatelem Prodesi/Domesi, což je společnost architektů, projektantů a dalších odborníků, kteří navrhují a realizují dřevostavby. Hlavním impulsem k tomuto kroku bylo posouvání dřevostaveb do širšího přesahu ve stavebnictví a do většího povědomí veřejnosti. „Salonem navazujeme na tradici, která začala před sedmnácti lety,“ řekl včera při zahájení této události s účastí veřejnosti zakladatel Salonu.

Pořadatelé se touto akcí snaží prezentovat obor směrem k odborné i laické veřejnosti. „Salon chce ukázat, co se v této oblasti v českých a slovenských obcích a městech postavilo. Zároveň chceme více a více přinášet dřevo do městského prostoru, protože si myslíme, že tam patří,“ prozradil architekt Horák. Po obvodu haly své realizace a také časopisy o dřevostavbách prezentovaly přihlášené firmy, které neměly o zájemce k získání nových informací určitě nouzi.

Společným jmenovatelem důvodů, proč návštěvníci na Salon dorazili, jak se od nich náš portál osobně dozvěděl, je touha mít dřevěný dům. „Je to můj dávný sen a doufám, že se mně ho podaří v blízké budoucnosti realizovat. Dřevo je pro mě zcela zásadní materiál a provází historii naší rodiny. Otec pracoval ve dřevozpracovatelském průmyslu a děda byl lesníkem. Já v tom chci pokračovat stavbou dřevěného rodinného domu a přišel jsem proto načerpat informace,“ sdělil nám Karel Doubrava z Prahy.

Relevantní informace měli zájemci možnost získat a dozvědět se o trendech v této oblasti téměř na každém kroku. S odborníky si mohli sednout na kávu a pro ně důležité věci s nimi osobně prodiskutovat. „Po dřevostavbě už nějaký čas toužíme, jen nám chyběly potřebné informace a údaje. Uvítali jsme tedy, že se tento Salon koná a nám se dostane toho, co nás ke stavbě přivede. Některé informace už máme, tak je jenom doplníme do jednoho celku,“ nechal se slyšet Miroslav Dvořák z Plzně.

Z rakouského Lince na Salon dorazila rovněž rodina Kreislerova. „V Rakousku je trend stavění dřevěných domů už poměrně rozšířený. Bydlíme na okraji města, kde jich je několik a my na našem pozemku uvažujeme právě o této formě bydlení. Zatím obýváme větší byt. Chceme ho prodat a nechat si vybudovat dřevostavbu podle našich představ. Jsme totiž přesvědčeni, že právě tato udržitelná forma bydlení má velkou budoucnost,“ prozradila Johanna Kreisler.

Salon dřevostaveb dnes pokračoval dalšími dopoledními přednáškami, například o cirkulární architektuře, spojení designu a funkce v prostorové akustice, dále o tom, jak hliněné desky přinášejí do dřevostavby nové architektonické i technické možnosti či o povrchové úpravě fasád. Od 14 do 16.30 hodin se koná Mozaika architektů, což je prezentace realizací z aktuální Ročenky dřevěné architektury. Kromě toho bude prezentovat své četné aktivity dalších sedm architektonických ateliérů.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar