Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Salon dřevostaveb, výkladní skříň progresivních trendů, klepe na dveře

21. 3. 2022

Salon dřevostaveb, výkladní skříň progresivních trendů, klepe na dveře 32 snímků
Největší nesoutěžní přehlídka toho nejlepšího, co v oblasti dřevěné architektury v České republice a na Slovensku za poslední období vzniklo. To je již 17. ročník tradičního Salonu dřevostaveb, který bude zahájen ve čtvrtek 24. března v hale číslo 13 pražské tržnice v Holešovicích.

„Přijďte se osobně potkat s těmi nejlepšími architekty, realizačními firmami, dodavateli materiálů a technologií pro váš příští projekt,“ lákají na tuto unikátní událost pořadatelé. Salon dřevostaveb je totiž Centrem moderní dřevěné architektury, výkladní skříní progresivních trendů v dřevěné architektuře a inspirací pro odpovědný životní styl. Ukazuje přednosti a perspektivu dřevostaveb jako udržitelné formy výstavby nejen v oboru individuální bytové, ale také v oblasti veřejných, komerčních a vícepodlažních budov.

„Pomáháme odpovědně tvořit zdravější, lepší a krásnější prostory pro život. Nechte se inspirovat vizionářskými projekty a poučte se ze zkušeností ostatních. Propojujeme tvůrce změn,“ uvádějí organizátoři. Slavnostní zahájení Salonu dřevostaveb ´22 a prezentace Carla Bäckstranda, architekta a jednoho z hlavních manažerů mezinárodně úspěšného švédského studia White Architekter, se uskuteční v CAMPu, tedy Centru architektury a městského plánování, ve čtvrtek v 19 hodin. Tam architekt mimo jiné promluví nejen o nejvýraznějších realizacích ateliéru, ale i o vizi, že veškeré jejich stavby budou díky chytrému designu do roku 2030 klimaticky neutrální.

V této souvislosti na letošním Salonu dřevostaveb bude řeč také o tom, proč se v Čechách nestaví velké a vícepodlažní dřevostavby, co umožňují současné technologie a zároveň povoluje česká legislativa, zda by měla existovat povinná „procenta na dřevostavby“ či jaké výzvy přijdou v nejbližších letech pro projektanty, dodavatele i pro celý obor architektury. V pátek a v sobotu čeká odbornou i laickou veřejnost řada rozmanitých a velmi zajímavých přednášek na daná témata odborníků z České republiky i ze zahraničí.

V pátek ve 13 hodin s příspěvkem Výzva pro les budoucnosti a dřevostavby vystoupí například environmentální specialista Aleš Erber, který je spoluzakladatelem našeho portálu prirodatv.cz a zároveň zpovídá vybrané odborníky v oblíbeném pořadu Blíže k přírodě. Během dvou dnů se bude v jednotlivých blocích hovořit například o dřevu jako primárním médiu k ekosystémům měst, o realizovaných vícepodlažních budovách Londýna, cirkulární architektuře a dalších důležitých fenoménech. Uskuteční se rovněž křest Ročenky dřevěné architektury a prezentovat se budou tuzemská i zahraniční studia. Prostě program bude velmi nabitý a inspirativní.

Salon dřevostaveb je každoročně výkladní skříní oboru, špičkových technologií a jejich uplatnění v architektonicky atraktivních stavbách; je zdrojem novinek a informací pro investory, architekty, dodavatele a developery, kteří mají možnost se seznámit s lídry tohoto oboru, a mimo to si pod jednou střechou prohlédnout výjimečné dřevostavby realizované uznávanými architekty. Za 16 let konání Salonu se akce zúčastnila kromě českých a slovenských architektů také řada významných architektů ze Skandinávie, Německa, Rakouska, Švýcarska, Velké Británie a dalších evropských zemí.

PRAŽSKÁ TRŽNICE V HOLEŠOVICÍCH – HALA 13

pátek 25. 3.

10.00–18.45 otevřeno pro veřejnost

Moderuje Ivana Duchoňová

13.00 Zahájení a úvodní slova
13.30 Výzva pro les budoucnosti a dřevostavby - Aleš Erber (CZ )
13.45 Marie Davidová (Junior Research Group Leader na University of Stuttgart) – Dřevo jako primární médium k ekosystémům měst (CZ/DE)
14.15 Realizace Administrativní budova v Partizánske - Pavel Horák, Katarína Geburová (Prodesi/Domesi) (CZ/SK)
14.30 Komunitní centrum Mírová – Ondřej Hofmeister (PROJEKTIL ARCHITEKTI) (CZ)
14.45 Diskuze po prvním bloku přednášek

15.15–15.30 přestávka

15.30 Vícepodlažní realizované budovy Londýna – Philipp Zumbrunnen (EURBAN, GB)
16.15 Prezentace italského studia Peter Pichler ArchitecturePeter Pichler (IT)
17.30 Prezentace rakouského studia ANDIBREUSS Andreas Breuss (AT)
18.15 Diskuze po druhém bloku přednášek

19.00 Večer profesionálů – networkingový večer pro pozvané hosty
Křest Ročenky dřevěné architektury

sobota 26. 3. 2022

10.00–18.00 otevřeno pro veřejnost

11.00–13.15 Odborné prezentace na téma Progresivní materiály pro dřevostavby
Moderuje Ľubica Fábri

11.00 Cirkulární architektura – Karel Goláň (crea—tura Architect Partner, CZ)
11.40 Hliněné desky přináší do dřevostavby nové architektonické i technické

Možnosti – Miroslav Drobník (Lemix, CZ)
12.00
Povrchové úpravy fasád – Miloš Pánek (FLD ČZU, CZ)
12.40 Diskuze po dopoledním bloku přednášek

13.30–16.30 Mozaika architektů – prezentace realizací z aktuální Ročenky dřevěné architektury
Moderuje
Klára Vlková

Prezentace ateliérů

14.00
DOMY ATREA: Domov Podhradí | Petr Dusil
14.20
ARCHCON atelier: Dům s výhledem do krajiny (rodinný dům) | Irena Truhlářová
14.40
Prodesi/Domesi: Chata na Vranovské přehradě (rodinný dům) | Klára Vratislavová

15.00 Molo architekti: Hvozdečko (zahradní centrum) | Patrik Zamazal
15.20 Studio Reaktor: Naučná stezka okolo rybníku Olšina (realizace v krajině – mosty, vyhlídky, chodníky, infopanely) | Vojtěch Rýzner
15.40 Office110: Pozorovňa zvierat Vydrica (pozorovatelna v krajině) | Martin Hörmann
16.00 TŘI.ČTRNÁCT architekti: Dům pro rodiče (rodinný dům) | Ondrej Palenčar

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Salon dřevostaveb