Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Tragedie lesa aneb Originální dialog se 120 let starým obrazem malíře Březiny

8. 3. 2022

Tragedie lesa aneb Originální dialog se 120 let starým obrazem malíře Březiny 24 snímků
Bylo 9. dubna roku 1902. Po neklidném počasí, ničivých bouřích doprovázených kroupami, v tento den zasáhla průsmyk Branka na okraji Náchoda silná větrná smršť, která zásadním způsobem poničila tamní les. Tato živelná přírodní pohroma se v uměleckém slova smyslu stala osudovou pro malíře Václava Březinu, jednoho z nejoblíbenějších žáků Julia Mařáka, zakladatele školy moderní české krajinomalby.

Březina sice na Náchodsku zachytil řadu motivů v kresbách i malbách, ale nečekaným vyvrcholením jeho tvorby se po sérii skic a kreseb stala monumentální malba Tragedie lesa na Brance o větrné smršti 9. 4. 1902, kdy zachytil jednou z nejvíce zasažených míst v lese. „Tato katastrofa dojala moc přítele přírody a milovníka lesa Březinu: sem docházel v každém nečase a pilně studoval a pracoval,“ napsal ve vzpomínkovém textu roku 1934 Březinův švagr Antonín Halma.

Právě rozměrný malířův obraz včetně menší repliky a monumentální kresby uhlem na papíře zafixovaném na plátně se stala leitmotivem aktuální výstavy Tragedie lesa v zámecké jízdárně Galerie výtvarného umění v Náchodě. „Vysoce inspirativní charakter a umělecká komplexnost Březinovy ​​​​Tragedie lesa s výraznými filozofickými a ekologickými osobnostmi dokázal vzbudit zájem i současných tvůrců úzce spjatých s regionem Náchodska,“ uvedl kurátor výstavy David Chaloupka.

Šest současných umělců se rozmanitými způsoby nechalo inspirovat k interpretaci a také dialogu současného člověka a tvůrce s Březinovým dílem. Jakýmsi středobodem galerijního prostoru se stala otáčející se větev včetně instalace dřevěných prvků od švédsko-thajské umělkyně Nongkran Panmongkol, žijící ve Stockholmu, která se pohybuje mezi médii video-artu, performance a prostorových instalací. Na této části výstavy se rovněž shodují konceptuální a intermediální umělec Lexa Peroutka, nový ředitel náchodské galerie.

Svými „nálezy“ v přírodě expozici doplňuje výtvarnice Tereza Vlčková Burdová, rozměrným krajinným malířským dílem, z něhož vyhřezávají větve a keře, do výstavy přispěl zdejší  malíř Michal Burget, otáčejícími se reproduktory se zvukem blízkým lesním zákoutím Marek Macek a krajinným motivem kvarteto doplnil malíř, grafik a typograf Jiří Mědílek. Celou výstavu, která potrvá do 29. května, na ochozu umocňuje rozsáhlá reprezentativní prezentace krajinomaleb Karla Beneše.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar