Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Trh s biopotravinami vzrostl, obyvatelé je spotřebovali za miliardy korun

31. 3. 2022

page.Name
Trh s biopotravinami v České republice roste. Ve srovnání s rokem 2019 byl předloni meziroční růst vyšší o 14 procent a české domácnosti spotřebovaly biopotraviny za 5,99 miliardy korun, zatímco rok předtím za 5,26 miliardy. Vyplývá to ze Zprávy o trhu s biopotravinami v České republice v roce 2020, kterou zveřejnilo Ministerstvo zemědělství ČR.

Podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů předloni dosáhl 1,77 procenta. Průměrná částka, kterou v roce 2020 vydal každý obyvatel v zemi za biopotraviny, byla 562 korun. Vzrostlo také množství exportovaných biopotravin, dosáhlo objemu přibližně 3,43 miliardy korun. Obrat českých společností na trhu s biopotravinami činil v roce 2020 přibližně 9,41 miliardy korun. Z celkové spotřeby biopotravin představoval například obrat v maloobchodě 4,1 miliardy, ve veřejném stravování 194 milionů a 366 milionů tvořil obrat přímého prodeje, zejména z farem.

Přes e-shopy, které využívají i faremní zpracovatelé a další výrobci, se prodalo zboží za 1,3 miliardy. Nejvíce biopotravin – 32 procent v hodnotě 1,9 miliardy - nakoupili čeští spotřebitelé v maloobchodních řetězcích, tedy v supermarketech a hypermarketech, prostřednictvím e-shopů to bylo 22 procent za 1,3 miliardy, prodejen zdravé výživy a biopotravin 15 procent v částce 893 milionů a drogerií 15 procent, což představuje přibližně 888 milionů korun.

Využití jednotlivých forem prodeje odráží situaci související s pandemií covid-19, kdy spotřebitelé častěji nakupovali přes e-shopy. Naopak klesl odbyt restauracím a dalším gastronomickým zařízením včetně školního stravování. Roste také zájem o přímý prodej, například na farmách to v roce 2020 bylo 366 milionů, rok předtím za 302 milionů korun.

Struktura hlavních biopotravin je dlouhodobě stabilní. Největší zájem byl o Ostatní zpracované potraviny, které tvořily zhruba 42 procent podíl na maloobchodním obratu biopotravin, přičemž více než tři čtvrtiny této kategorie byly ostatní zpracované biopotraviny, jako káva a čaj, hotové pokrmy včetně dětské výživy a doplňky stravy. Druhou příčku obsadila kategorie Ovoce a zelenina (17 procent) a Mléko a mléčné výrobky (16 procent).

Distributoři a maloobchodní řetězce dovezli a prodali na českém trhu biopotraviny odhadem za téměř zři miliardy korun, což představuje podíl 49 procent na maloobchodním obratu v České republice. Do této částky se nezapočítávají biopotraviny a produkty určené k dalšímu zpracování. Detailnější informace lze najít ve Zprávě o trhu s biopotravinami v ČR v roce 2020:

https://eagri.cz/public/web/mze/zemedelstvi/ekologicke-zemedelstvi/dokumenty-statistiky-formulare/statistika-a-pruzkumy/

( hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: MZe