Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Válka znemožnila převoz zubrů z Milovic do přírodní rezervace u Kyjeva

9. 3. 2022

page.Name
Ochranářská společnost Česká krajina musela kvůli válce na ukrajinském území zrušit plánovaný dubnový převoz skupiny zubrů - dva samci a čtyři samice - do Přírodní rezervace Beremyčke, která se nachází severně od Kyjeva. Podle ředitele této společnosti Dalibora Dostála kolegové z Ukrajiny navštívili milovickou rezervaci loni koncem listopadu.

„Domluvili jsme se, že jejich rezervaci poskytneme přírůstky od všech zvířat, která chováme. Na Ukrajinu tak měli jet postupně zubři, divocí koně i zpětně šlechtění pratuři,“ řekl. Válka však tyto plány zhatila. „Kolegům z Ukrajiny jsme nabídli pomoc v rámci našich skromných možností. Nicméně po vypuknutí války jsme s většinou z nich ztratili kontakt, e-maily se začaly vracet jako nedoručitelné a přestaly fungovat i webové stránky jejich ochranářské organizace. Pouze přes textové zprávy víme, že jsou zatím v pořádku. Jen několik kilometrů od rezervace ale vede hlavní koridor postupu ruských sil na Kyjev, takže se vše může brzy změnit,“ uvedl ředitel Dostál.

Invaze ruských vojsk zasáhla i další plánovanou spolupráci s Ukrajinou. „V okolí bývalé jaderné elektrárny Černobyl vznikla v minulých letech rozsáhlá přírodní rezervace, jejíž součástí jsou i stáda zubrů. Nedávno se nám podařilo navázat kontakt s ukrajinskými kolegy, kteří na projektu spolupracují,“ prozradil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Tak zvaná Černobylská vyloučená zóna pokrývá 2800 kilometrů čtverečních severní Ukrajiny a představuje třetí největší přírodní rezervaci v kontinentální Evropě. Ochranářská organizace věří, že se po skončení bojů podaří zahájené spolupráce obnovit. Situace ale zatím nevypadá optimisticky a jak si myslí Dostál, je třeba dělat více pro zastavení bojů.

„Evropská unie by měla být výrazně iniciativnější ve snaze zprostředkovat mírová jednání, tak, aby jejich iniciátorem nebyly jen země jako Bělorusko, Turecko nebo Čína. Sázku na dodávky zbraní nebo vysílání dobrovolníků si Evropa vyzkoušela již při konfliktu v bývalé Jugoslávii, výsledkem byly roky bojů a stovky tisíc mrtvých. Nezbývá než věřit, že se tento scénář v případě Ukrajiny nenaplní,“ dodal ředitel České krajiny.

Hynek Šnajdar
redakce @prirodatv.cz
Ilustrační foto: Česká krajina