Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Veletrh FOR WOOD je pastvou pro oči, studnicí rad a důležitých informací

3. 3. 2022

Veletrh FOR WOOD je pastvou pro oči, studnicí rad a důležitých informací 54 snímků
Neobyčejně živo bylo od dnešního dopoledne na výstavišti v pražských Letňanech. Před PVA Expo se parkoviště utěšeně zaplňovalo automobily a do jednotlivých hal proudily zástupy lidí. Není divu, byl zde totiž zahájen čtyřdenní již 14. ročník veletrhu staveb, dřevěných konstrukcí a materiálů FOR WOOD 2022.

„Přijel jsem na veletrh až z Brna. Musím říci, že je to jedna z nejzdařilejších událostí v této oblasti. Ve dřevostavbě bydlím tři roky. Zajímají mě především rozmanité doplňky do interiérů a také novinky včetně fotovoltaiky,“ řekl nám při vstupu do areálu Jiří Kvásek z brněnského Králova Pole. To už míříme do útrob jedné z hal, kde představují desítky firem zaměřující se právě na stavby ze dřeva.

Jednotlivé stánky jsou samozřejmě v duchu materiálu, který při tomto veletrhu hraje klíčovou roli. Některé jsou invenčně pojaté, jiné jsou střídmější. Každopádně společným jmenovatelem všech vystavujících je sázka na řadu propagačních materiálů, představení žhavých novinek a osobní kontakt s návštěvníky či případnými klienty. Dřevostavby sice v České republice neprožívají extrémní boom, ale situace se rok od roku zlepšuje a zájem zejména mladé i střední generace o tento způsob bydlení stoupá.

„Loni jsme se rozhodli pro dřevostavbu a už máme jasno, jak by měla vypadat. Chceme menší, ale nekonzervativní objekt, který bude vyhovovat našim různorodým zájmům. Do Prahy jsme přijeli poradit a získat potřebné informace dříve, než se pustíme do díla,“ sdělil před stánkem horažďovické společnosti Atrium mladý pár David a Klára z Karlových Varů. Právě tato firma už téměř třicet let tvoří dřevostavby na míru.

„Největší část našich klientů tvoří střední a mladší generace. Jsou to lidé, kteří se dívají na výstavbu domů komplexně. Řeší i to, jak bude výstavba domu probíhat, třeba z jakých materiálů, zda jsou udržitelné a bude jim to přinášet přidanou hodnotu, v rámci mikroklimatu,“ potvrdil obchodní ředitel společnosti Vlastimil Makovec. A právě karlovarský pár do této cílové skupiny nepochybně patří.

„Ano, chceme dům, který bude co nejméně zatěžovat přírodu a prostředí, v kterém jsme se rozhodli žít. To je náš cíl, tak uvidíme, zda právě tato firma nebo nějaká jiná, nám splní naše přání. Myslíme si, že si nepřejeme zase tak mnoho,“ smějí se David s Klárou a už listují katalogem na pultě, než osloví odborníky na slovo vzaté. Veletrh FOR WOOD je pastvou pro oči, ať už jste se rozhodli, zda budete stavět, nebo jste tam zavítali jen ze zvědavosti.

V celém areálu výstaviště to šumí, lidé přecházejí od jednoho stánku k druhému, kladou výrobcům všetečné otázky na tělo a čekají zasvěcené odpovědi. „Jsem moc spokojená, i když jsme se s manželem přišli podívat hlavně na nabídku střešních krytin, která nám na baráku pomalu dosluhuje a chceme si pořídit novou. Přišli jsme se sem poradit,“ svěřuje se Helena Králová z Poděbrad. Veletrh totiž nabízí kromě dřevostaveb ještě další varianty, a to FOR PASIV, FOR THERM a již zmíněné střechy či solární panely.

Vše je na něm v souladu s ekologií, udržitelností, přírodou a životním prostředím v době, kdy je zřejmé, že dochází ke klimatickým změnám. Kromě nesčetných produktů je součástí této události také řada akcí souvisejících s doprovodným programem. Například jsou to přednášky o Výzkumu v oblasti tepelně-vlhkostních vlastností materiálů pro dřevostavby, kterou uspořádala Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně.

Za pozornost stojí rovněž přednášky o komínech v nízkoenergetických a pasivních domech, cesta k dokonalému dřevostavbě, současné trendy výstavby pasivních domů, komentované příklady dřevostaveb či jak jít cestou úsporného bydlení a mnohé další inspirativní bloky naplněné důležitými fakty a informacemi. Veletrh v pražských Letňanech, který vyvrcholí v sobotu, určitě stojí za návštěvu. Proto neváhejte a udělejte si tam výlet, nebudete litovat.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar