Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Voda z Nových Mlýnů brzy zaplní kanály v lužních lesích na Soutoku

18. 3. 2022

page.Name
Lužní lesy pod Břeclaví zaplaví voda vypouštěná od včerejší sedmé hodiny ranní z novomlýnských nádrží. Lesům na soutoku Moravy a Dyje tradiční jarní povodňování prospívá. Letos potrvá asi do pátečního odpoledne. Pak se stavidla uzavřou. Povodí Moravy tak vyhovělo žádosti Lesů České republiky.

Lesníci registrují dlouholetý úbytek vody v jihomoravských lužních lesích způsobený koncem minulého století vodohospodářskými úpravami krajiny a v posledních letech i suchem. Ustaly tak pravidelné záplavy a hladina podzemních vod klesla asi o 150 centimetrů. Tamější luhy ale dostatek vody potřebují. Ta se proto každoročně záměrně upouští z přehradních nádrží.

„Během několika dní naplní nápustný objekt Pohansko, odkud se dostane do lesů a soustavy vodních kanálů na Soutoku. Natéká také díky menším stavidlům Podkova a Brána v hrázi Dyje. Porosty tak zásobíme vodou, kterou dříve čerpaly přirozeně z jarních záplav,“ řekl Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice z Lesů České republiky.

Každé jaro vrací lesníci vodu do lužních lesů z Dyje a Moravy také v Kančí oboře mezi Lednicí a Břeclaví a na polesí Tvrdonice jihozápadně od Hodonína. Pomocí soustavy stavítek nastavuje hladinu vody rozlévající se do porostů, tůní i slepých ramen. Jde o další projekt z podnikového vodohospodářského programu Vracíme vodu lesu – www.vracimevodulesu.cz

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: pmo.cz