Pondělí

20. května 2024

Nyní

10°

Zítra

12°

Svátek má

Vodohospodářskou stavbou roku je revitalizace přítoku Bartošovického potoka

22. 3. 2022

page.Name
Organizace spojených národů v roce 1993 určila 22. březen Světovým dnem vody, který připadá právě na dnešek. V této souvislosti vyhlásil Svaz vodního hospodářství České republiky Vodohospodářskou stavbu roku 2021, kterou se stala revitalizace přítoku Bartošovického potoka v režii Lesů České republiky (LČR).

„Projekt za 4,9 milionu korun podnik realizoval na Rychnovsku ve východních Čechách v letech 2020 a 2021 v rámci vlastního programu Vracíme vodu lesu,“ upřesnila Eva Jouklová, mluvčí LČR. Více než kilometrový úsek přítoku Bartošovického potoka proměnily úpravy, díky nimž nově vodu zadržuje koryto meandrující krajinou, kdysi uměle napřímené.

„Desítky balvanitých kamenných skluzů a rybích úkrytů i jedenáct tůní tvoří příhodné prostředí pro živočichy vázané na vodu. Došlo i na vegetační břehové úpravy, takže dnes koryto lemuje 250 nových stromů a keřů,“ doplnila mluvčí. Podle Jiřího Grody, který je pověřený vedením LČR, potřeba zadržet a nechat rozlít vodu v krajině se výrazně projevila zejména v nedávných suchých letech.

Proto provádíme několik obdobných projektů ve všech regionech a investujeme do nich 200 milionů korun ročně. Kromě revitalizací jde také o úpravy, stavby nebo obnovy rybníků, nádrží, tůní a mokřadů. Letos plánujeme opatření na 170 místech s náklady ve výši 230 milionů korun a další desítky projektů připravujeme,“ prozradil Groda.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR