Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Agresivita v lese, řidiče kamionu se dřevem napadli dva cyklisté

30. 6. 2022

page.Name
K bezprecedentní události v Novém Brunstu u Gerlovy Hutě na Šumavě. Řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví, brutálně napadli dva cyklisté. Vadilo jim, že se musí na lesní cestě nákladnímu vozu vyhnout. Incident vyšetřovaný policií lesníky pobouřil. S agresivitou se totiž setkávají, zejména v turistických oblastech.

Před kamionem naloženým kůrovcovým dřevem jelo osobní lesnické auto, které světelně signalizovalo možné nebezpečí či větší náklad. Dvojice cyklistů, po kterých teď pátra policie, nechalo osobní vůz projet a slovně nevybíravě atakovala řidiče kamionu, jehož vyzývá k vystoupení z vozu. Když se tak stalo, jeden z útočníků řidiče udeřil. Nakonec se strhla potyčka, do které se přidal i druhý cyklista. Oba poté z místa ujeli. Řidiči poranili obličej, záda, způsobili mu podlitiny,“ popsala incident Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR.

I když většina lidí chápe, že k lesnickému hospodaření patří i provoz na lesních cestách, najdou se výjimky, které lesníci a ochránci přírody napadnou. Dosud slovně nebo gesty. Šumavský případ ale vyvolal potřebu upozornit na to, že dopravci dříví, lesníci, dělníci, ale i zástupci ochrany přírody mají zkrátka v lesích přednost, protože tam pracují a cestu při práci využívají.

Do lesních cest ročně investujeme stovky milionů korun. Od cyklistů a dalších nežádáme žádný příspěvek na údržbu ani bezpečný provoz. Naopak pro ně stavíme odpočívadla, altány, obnovujeme studánky a lavičky, ale zároveň očekáváme ohleduplnost a pochopení pro naši činnost. V zahraničí s tím lidé také nemají problém,“ řekl Jiří Groda pověřený vedením Lesů ČR.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR