Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

25°

Svátek má

Botanicus, unikátní přírodní oáza v Ostré navštívená i princem Charlesem

13. 6. 2022

Botanicus, unikátní přírodní oáza v Ostré navštívená i princem Charlesem 82 snímků
Centrum řemesel a bylinná zahrada Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem je unikátní přírodní areál, který návštěvníky doslova pohltí a odvede od všedních starostí. Kdo tam tedy ještě nezavítal, měl by to napravit, nebude rozhodně litovat. Na místo lze dorazit automobilem, nebo také na kole či vlakem z Lysé. Je to jedna zastávka a cesta trvá tři minuty. Z nádraží do cíle je to pouhý kilometr.

Botanicus, který je hojně navštěvován rodiny s dětmi, bude v letošní sezóně otevřen do neděle 30. října. Kdo si potrpí na řemesla v mnoha rozmanitých podobách, zcela určitě se zastaví v historické replice vesnice s dobovými kulisami. V tamním Centru řemesel se pak seznámí například s dřevořezbářstvím, provaznictvím, zavítá do košíkářské, hrnčířské, drátenické či loutkářské dílny. Zejména děti určitě nevynechají rýžoviště zlata, k dispozici je také mincovna, výrobna svíček, mýdla, perníku, kovárna, pekárna a občerstvit se lze za groše v hodovně.

A teď už rychle do kouzelné přírody. Botanicus v tomto ohledu nabízí skutečný ráj. Přilehlá zahrada s mnoha lavičkami, kde lze v klidu posedět nebo si na loukách udělat piknik, byla vybudována nejen pro pěstování rostlin a bylin na výrobu a jejich další zpracování, ale i pro možnost poznání a oddechu. Návštěvníci mohou v rozlehlých prostorách zahrad poznávat botanické druhy stromů, rostlin a bylin.

Součástí jsou zeleninové i ovocné zahrady a také výběhy pro zvířata. Arboretum Dagmar a Václava Havlových je plné rozmanitých stromů. Představuje nejen jedinečnou botanickou sbírku dřevin, ale má i svůj kulturní a historický význam. Připomíná nám a příštím generacím dobu minulou s významnými osobnostmi i okamžiky, které by prostřednictvím symbolicky vysazených stromů neměly být zapomenuty.

Arboretum je místem setkání, svým významem přesahuje hranice České republiky. „Posláním Arboreta je nejen rozvíjet sbírku stromů, ale v širším slova smyslu šířit ideje poznání přírody a odpovědného přístupu ke krajině a ekosystému v srdci Evropy,“ říkají tvůrci a majitelé areálu Botanicus.

V roce 1998 přivezla Dagmar Havlová stromek Taxus marci z Tchajwanu, který se stal prvním exemplářem nově zakládané botanické zahrady na zámku v Lánech. Časem tam přibyly další přírůstky. „Po skončení mého prezidentského období se zdálo vhodné, aby o tuto sbírku kdosi další láskyplně pečoval. Byla svěřena světoznámé firmě Botanicus z Ostré u Lysé nad Labem a alej se tak stala součástí jejich zahrad,“ řekl tehdy Václav Havel.

Zahrady a arboretum, které jsou doplněny sochařskými objekty významných umělců, se staly místem návštěv mnoha významných osobností, mezi nimiž v roce 2000 nechyběl například princ Charles. „Je velmi povzbudivé vidět návrh Arboreta Dagmar a Václava Havlových, které bude umístěno do organických zahrad společnosti Botanicus v Čechách. Když jsem tyto zahrady navštívil, byl jsem fascinován tím, jak Arboretum přispělo nejen k obnově místního venkova, vzdělání, povědomí o trvale udržitelném zemědělství a dalším hlavním otázkám botaniky v České republice. Jsem přesvědčen, že bude i nadále šířit svůj vliv dál za hranice svých českých kořenů," uvedl v roce 2002 princ Charles.

A jak vidí krásné a inspirativní prostory současní návštěvníci areálu Botanicus? „Asi nebudu jediná, která řekne, že jsem tomuto místu naprosto propadla. Jezdíme sem jednou i dvakrát za sezónu a je tu stále co objevovat. Obdivuji zakladatele, kteří museli vynaložit spoustu energie, aby vytvořili něco tak unikátního jako je právě Botanicus,“ řekla našemu portálu Klára Koutecká z Prahy. V podobném duchu se vyjádřil i Kryštof Malý z Kolína.

„O tomto prostoru jsem se dozvěděl čirou náhodou od jedné mé kamarádky. Ta mně říkala, že sem musíme vyrazit s rodinou, protože na to místo nikdy nezapomeneme. Jednou o víkendu jsme do Ostré vyjeli a musím říci, že kamarádka měla pravdu. Naše děti byly nadšené z Centra řemesel. My s manželkou zase z přilehlých zahrad. Bylo to úplné zjevení a od té doby Botanicus navštěvujeme s velkým potěšením. Je to oáza klidu a pohody v nádherné zeleni,“ prozradil.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Hynek Šnajdar