Pondělí

20. května 2024

Nyní

11°

Zítra

12°

Svátek má

Čas strávený na rybách se do života nepočítá, tvrdí hradecký rybář

6. 6. 2022

Čas strávený na rybách se do života nepočítá, tvrdí hradecký rybář 18 snímků
Rybaří od dětských let a na tuto cestu se vydal sám. Kromě toho, že chodí stále k vodě na ryby, je už také v tomto oboru známým youtuberem uvádějícím pořad Rybaření s Kubákem. Hradecký rybář Jakub Zeman chce diváky prostřednictvím svých videí dostat do přírody a seznámit je s širokou rybářskou tematikou. A to se mu nepochybně daří.

Co říkáte rčení, že rybář je tichý blázen? Je to pro osamoceného člověka sedícího u vody s prutem v ruce výstižné pojmenování?
Rybáři už tím zápalem pro tento koníček jsou blázni a tiší jsou pro to, že ticho je k rybaření potřeba. Takže to rčení je výstižné a určitě sedí.

Pozdrav Petrův zdar je stejným poznávacím znamením rybářů jako Zdař bůh pro horníky. Proč se tak zdravíte?
Svatý Petr je odjakživa patronem rybářů, který se živil rybářstvím. Od něj se odvíjí ten pozdrav.

Máte rybářskou vášeň v rodině?
Vůbec ne.

Kdo vás tedy přivedl na tuto cestu a kdy to bylo?
Když mně bylo šest let, přestěhovali jsme se na hory, kde byl na našem pozemku rybník. Tam jsem jako malý kluk začal s rybařením. Společně s partou kamarádů jsme chodili na ryby a dá se říci, že jsem se s jejich podporou na tuto cestu vydal sám.

Čím vás rybaření okouzlilo?
Příroda, protože k ní mám blízko a jsem takto založený. Můj otec je lesník, takže mám blízko ik lesu. Rodiči jsem byl k tomu veden a rád trávím volný čas v přírodě. Rybaření je navíc s přírodou v souladu. Ode se v hezkém to navíc jeden bonus: čas strávený na rybách se do života nepočítá.

Jaké jste měl na začátku vybavení?
Něco jsme měli od známých a něco se muselo koupit. Podílel se na tom hlavně tatínek. Když viděl můj zájem, tak mě v mém koníčku podporoval.

Pamatujete si na svůj první úlovek a pocity, které to provázely?
Mým prvním úlovkem byl docela maličký okoun. Jako dítě jsem z toho měl obrovskou radost. I když to nebylo nic světoborného, ​​​​dodnes mně udělám radost i malá ulovená ryba. Je v tom ten pocit dobyvatele.

Chodíte na ryby raději sám nebo s přáteli?
Spíše jsem na rybách raději sám. Díky tomu, že jsem ale rybářský youtuber, zajímavý je čím dál tím víc, proto jsem často na rybách s některým z nich.

Jaký je váš zatím největší zážitek z lovu a kterého úlovku si nejvíce ceníte?
Určitě nejvíce si cením kapra, který měřil 102 centimetrů. Největší zážitek ale je, když musíte v březnu vlézt do studené vody pro kapra zamotaného do větví, osvobodit ho a pustit. Jakýkoli kapr, který uvízne ve větvích, tam také většinou uhyne.

A naopak, mrzí vás, že vám nějaká ryba utekla?
To mrzí nejvíce. Už vím, že je to kapitální úlovek, pak se to najednou stane a ryba je pryč. Ty pocity jsou skutečně špatné.

Jak známo nejste jenom rybář, ale také youtuber. Na YouTube uvádíte Pravidelně pořad Rybaření s Kubákem, což předpokládám přezdívka?
Kubák mně od malička říká můj nejlepší kamarád. Je to dohledatelná přezdívka na internetu.

Proč jste se vydali tímto směrem?
Před třemi lety jsem začal natáčet svůj deník rybáře. Chtěl jsem si zaznamenat dobrá místa, kde jsem byl, na co chytal, proč to tam bralo a podobně. YouTube jsem v podstatě používal jako databanku. Jednoho dne se shlédnutí mých videí dostala do vysokých čísel, lidi na ně koukali, postupně se to nabalovalo tak, že je na mě větší tlak a musím více produkovat.

Co chcete svými videi sdělit?
Díky objektivu své kamery chci hlavně dostat lidi do přírody a umožnit rybářům, kteří kvůli nějakému zdravotnímu handicapu nemohou na ryby jít a mohli se k nim dostat přes můj kanál YouTube. Zároveň hodně často točím v první osobě, takže lidi vidí autentické záběry při lovu ryb. musím se také dělat jakéhosi průvodce, vyjíždím do zajímavých revírů. V okolí Hradce Králové jsou totiž nádherné pískovny. Zvu si také zajímavé hosty z rybářské oblasti. Často točím i live streamy od vody.

Jsou v oblasti rybářství tematická?
Ano. Hlavní témata, která YouTube rozjelo, byly nástrahy a různé s tím související zkoušky doprovázené mým komentářem.

Jak jsou sledovaná a jaké máte ohlasy?
V jisté chvíli jsem se dostal do takových čísel, že mě lidé začali poznávat a oslovovat na ulici. Někdy je to už trochu moc, protože se lidi se mnou chtějí vyfotit nebo něco podepsat. S tím jsem předtím vůbec nepočítal. Nemyslím si ale, že jsem nějaká hvězda, stále se považuji za kameramana, který lidem spíše zprostředkovává nějaký zážitek.

Co je v tomto směru vaším cílem? Jaké máte další plány?
Obecně mým cílem je bavit lidi, aby z toho měli radost a zpětná vazba, která ke mně jde každý den, byla stále velká jako dosud. Plán je pokračovat ve svém úsilí, mít spokojené diváky a komunikovat s nimi. Chci se letos také věnovat podvodným záběrům a natáčet ryby přímo při konzumaci nástrah.

Všechny záběry si zpracováváte sám?
Mám vlastní kameru, natáčím videa, opatřuji je vlastními komentáři a pak si je i sám stříhám.

Jaká je v youtuberství související s rybářstvím v republice konkurence?
Když jsem začínal, byli jsme ve třech youtubeři zabývajících se rybářstvím, teď už se přidala spousta dalších, protože lidi naše práce inspiruje a chtějí to zkusit také. Je to samozřejmě v pořádku, protože, když se to baví, mohou to posouvat někam dál.

Mohl byste říci, co všechno rybář potřebuje k tomu, aby mohl vyrazit k vodnímu toku na ryby?
Potřebuje toho sice málo, ale rybářský koníček je svým způsobem jakási úchylka a fetiš pro nakupování stále nových věcí. Rybáři mají totiž rádi hodně vybavení. Vždycky říkám, že golf je proti rybaření velice levný koníček. Ve skutečnosti stačí prut, podběrák, vyprošťovač háčků a papíry. Realita však taková není, protože rybáři to přehánějí a k vodě vyrážejí často se zbytečnými věcmi. Někteří z nich u vody dokonce bivakují.

Panuje mezi rybáři ve vybavení rivality?
Obrovská. Rybáři si sice rádi pořizují nové vybavení, ale před ostatními se tím moc nechlubí. Typické, zvláště tady v Čechách, také je, že před sebou tají dobrá a zajímavá místa k rybolovu, protože si chrání svá území. Je to trochu pozůstatek z dob minulých. V zahraničí je běžný rybářský průvodce, což u nás není. Já mám na YouTube svůj kanál Rybaření s Kubákem – rybářský průvodce, kde ukazuji zajímavé revíry. Bohužel dost často dostávám vyhrůžky kvůli tomu, že uveřejňuji místa, kde jsem co chytil a doporučuji rybářům, aby si tam zajeli zachytat.

Sledujete proslulého rybáře Jakuba Vágnera? Jak ho vnímáte?
Pro mě je hlavně televizní hvězda, protože tam se proslavil ve svém oboru, a zároveň mediálně největší rybář v České republice. Považuji ho za skvělého rybáře, cestovatele, který diváka zavádí do zajímavých destinací. Je to zábavné a stravitelné, na Jakuba Vágnera se rád podívá i ten, kdo nechodí na ryby.

Stále rybaříte? Jak často jste u vody?
Na rybách jsem pravidelně čtyřikrát do týdne. Chodím už ve všech ročních obdobích, letos jsem byl iv zimě, kdy všechno zamrzalo.

Kam rád vyrážíte? Kde je vaše oblíbené místo?
Moje oblíbené místo je nedaleko Hradce Králové na písníku v Opatovicích. Rád také jezdím na písničce Rusek, tam mě ale místní nemají moc rádi, protože jsem to místo „propálil“ na videích. Na řeku moc nechodím, mám raději stojaté vody.

Mohli byste si představit své rybářské nádobíčko?
Vzhledem k tomu, že zkouším nové produkty, trochu jsem se zastavil u značky Nash, která zahrnuje kvalitní potřeby pro rybáře. Sedí mně nejlépe, mám od této firmy většinu vybavení, ale zkouším i jiné značky. Musím ale říci, že nejsem touto ani jinou sponzorovaný. Prezentuji se jako nezávislý youtuber a chci lidem přinášet objektivní informace.

Držíte se při lovu zásady chyť a pustíte?
Ryby si dám sice rád, ale zase tak moc je nejím. Když nějakou ulovím, pak ji také většinou hned pustím.

Máte sen, kterou rybu byste chtěli ulovit?
U těch, kdo loví kapry, není metou délka, ale váha. Mojí metou je třicetikilový kapr a revíry s rybami o této hmotnosti u nás existují. Snad mi to jednou poštěstí a tak těžkého kapra ulovím.

Jaká je podle vás u nás úroveň rybaření a chování rybářů?
Začnu tím, že jsem abstinent. Hodně českých rybářů pije alkohol, a to i při rybaření u vody. To mně trochu vadí, protože si myslím, že alkohol k vodě nepatří a je pro rybáře nebezpečné. Kromě toho po konzumaci alkoholu zůstává na břehu nepořádek. Úroveň tedy není úplně dobrá. Kvůli nepořádku a opilým rybářům nám rybářský svaz postupně zakazuje nonstop rybaření či vstup do různých revírů.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: archiv Jakuba Zemana