Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Francouzský chemik a nobelista Jean-Marie Lehn navštíví České Budějovice

23. 6. 2022

page.Name
Nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1987, významný francouzský chemik Jean-Marie Lehn (1939) přijal pozvání Libora Grubhoffera, ředitele Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR), a ve dnech 26. až 28. června navštíví České Budějovice. Na Jihočeské univerzitě (JU) a Biologickém centru bude mít přednášku i diskusi s doktorskými studenty.

Původně se měla jeho návštěva uskutečnit již před dvěma lety, musela být však odložena kvůli koronavirové pandemii. Francouzský host je považován za otce tak zvané supramolekulové chemie. Nobelovu cenu získal za objev syntetických makrocyklických molekul se selektivními vlastnostmi pro vazbu iontů a molekul. V pondělí 27. června v 10 hodin v posluchárně C2 Přírodovědecké fakulty JU přednese své koncepční úvahy o chemii a vědě obecně v přednášce s názvem Od hmoty k životu: Chemie? Chemie!

Odpoledne bude program profesora Lehna pokračovat v setkáních a diskusích s doktorandy od 13.30 hodin ve vestibulu budovy C Přírodovědecké fakulty JU v rámci nově učených Škol doktorských studií v přírodních vědách PřF JU a BC AV ČR. Po této odpolední diskusi pak nobelistu přijmou na českobudějovické radnici 1. náměstek primátora Juraj Thoma a náměstek primátora Ivo Moravec. V úterý 28. června dopoledne doprovodí Libor Grubhoffer Jean-Marie Lehna do Lince, kde její čeká další přednáška na Univerzitě Johannese Keplera.

(hyš-dp)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Claude Truong-Ngoc