Středa

31. května 2023

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Hledá se Alej roku 2022. Mladá, letitá, u silnice, nebo mezi poli

3. 6. 2022

page.Name
Sdružení Arnika vyhlásilo další ročník celorepublikové oblíbené ankety Alej roku 2022! Do ní může stromořadí nominovat skutečně kdokoliv, nejen jednotlivci či neoficiální skupiny, ale také rodiny, školy, firmy, sdružení nebo města a obce.

Stačí vyplnit nominační formulář na webu www.alejroku.cz, vložit jednu až tři fotografie a popsat osobní důvod pro nominaci aleje či její příběh. Jak uvedla hlavní organizátorka Klára Ondrigová, sdružení by se chtělo o přihlášených alejích v novém ročníku dozvěděli ještě o něco více, protože pro Arniku nejsou jen“ stromy, ale často němí svědci událostí napříč staletími.

„Stromořadí mohou být samozřejmě i mnohem mladší, ale určitě se najde nějaká zajímavost, která je doprovází. Budeme rádi, když nám nominující pomohou tyto zajímavé příběhy vypátrat a třeba se spojí s místními kronikáři či pamětníky, kteří mají většinou obdivuhodné místní znalosti,” prozradila Ondrigová.

Arnika už dvanáctým rokem bude hledat celorepublikovou Alej roku 2022 i regionální vítězky. Oficiální ukončení nominační fáze bude ve středu 26. října ve 12 hodin. Po zpracování přihlášek se spustí hlasování, které potrvá od 2. listopadu do 11. ledna příštího roku. Také letos pořadatel ke konci roku odtajní průběh hlasování, nominující to určitě motivuje k tomu, aby té své nejkrásnější aleji pomohli získat další hlasy.

„Připravili jsme rovněž několik novinek. V benefičním e-shopu si lidé mohou nově zakoupit plátěnou tašku Alej roku a podpořit tak naši činnost. Webová stránka ankety je obohacena o základní informace pro lidi, kteří chtějí vysadit nebo zachránit stromy třeba ve svém městě, obci či volné krajině pod záložkami Sázej – Pečuj – Ochraňuj – Poraď se, a v průběhu léta se na webu navíc objeví mapa všech doposud nominovaných alejí,” doplnila organizátorka.

Do ankety se opět zapojí i patroni soutěže, kteří už tradičně vyberou tři nejhezčí fotografie. Fanoušky určitě potěší přízeň herečky Petry Vojtkové, která k novému ročníku Alej roku posílá osobní pozvánku Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

(hyš-ko)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook Arnika