Čtvrtek

1. června 2023

Nyní

23°

Zítra

18°

Svátek má

Hnízdění sokola stěhovavého na Broumovsku: Loni propadák, letos rekord

27. 6. 2022

page.Name
Tak by se dalo popsat letošní hnízdění sokolů stěhovavých v pískovcových oblastech CHKO Broumovsko. „I když loni jsme se nedočkali vyvedení žádného mláděte, letos vylétla mláďata z rekordních čtyř hnízd,“ popisuje zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Petr Kafka. Na Broumovsku je to nejvíce za posledních 70 let.

Sokoli totiž vlivem pesticidů vymizeli v polovině minulého století a krajinu Broumovska znovu osídlili až kolem roku 2000. „Ačkoliv pozorujeme postupné zvyšování počtu sokolích hnízdišť, mláďata vyvedou na necelé polovině hnízd. Stále tak jde o ohrožený druh,“ dodal Kafka. Proto Správa CHKO Broumovsko přistoupila k omezení vstupu návštěvníků do bezprostřední blízkosti sokolích hnízd, aby nebyli ptáci rušeni návštěvníky skalních území.

„Děkujeme všem, kteří omezení v terénu respektovali a na sokolí hnízdiště nevstupovali. Zákaz vstupu ke Chrámovým stěnám v Teplických skalách jsme se snažili nahradit komentovanými ukázkami sokolů pomocí silného dalekohledu,“ uvedla Hana Heinzelová, vedoucí Správy CHKO Broumovsko. Pohled přímo do sokolí domácnosti tak mohlo letos zažít více než 1000 návštěvníků skal.

„Nyní již na Broumovsku neplatí žádný zákaz vstupu, který byl operativně vyhlášen kvůli sokolům. Nicméně nadále platí, že pohyb návštěvníků v národních přírodních rezervacích je možný pouze po turisticky značených cestách,“ upozornila Heinzelová.

Mladí dravci se ještě několik týdnů budou pohybovat v okolí svých hnízd, kde je lze zahlédnout, a pak se rozlétnou. Vyhráno ještě nemají, v krajině na ně číhá ještě mnoho nebezpečí v podobě elektrických sloupů, elektrických vedení či dalších predátorů. Ve volné přírodě se sokoli málokdy dožijí více než 10 let.

(hyš-pk)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Petr Kafka