Čtvrtek

22. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Jak budou vypadat lesy po kůrovcové kalamitě? Odpoví konference

15. 6. 2022

page.Name
Nejen lesy v České republice, ale v celém širším středoevropském regionu čelí již po několik let rozsáhlé kůrovcové kalamitě a vlastníci, lesníci, vědci i státní správa si kladou otázku, jak by měly vypadat lesy, obnovené po kalamitě, které zanecháme dalším generacím. Této problematice je věnována mezinárodní vědecká konference - FORESTS´ FUTURE – Consequences of Bark Beetle Calamity in Central Europe.

Pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly ji od úterý 21. do čtvrtka 23. června pořádá Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti v konferenčním centru Dělnický dům v Jihlavě. O současném stavu a předpokládaném vývoji kůrovcové kalamity, stejně jako o problematice obnovy poškozených lesů a dopadů na ekonomiku lesnického sektoru a lesnickou politiku budou odborníci a vědci z devíti evropských zemí diskutovat ve čtyřech sekcích.

Po letech pandemie Covid-19, která znemožnila osobní setkávání, je tu konečně příležitost se osobně potkat a podělit se o své zkušenosti, poznatky, názory. Navštívit postižené lesy a přímo na vzniklých holinách diskutovat o jejich obnově a problémy s tím spojenými. Ve spolupráci s Lesy ČR je pro účastníky na čtvrtek 24. června připravena exkurzní trasa kde shlédnou postup obnovy některých velkoplošných holin.

Kůrovcová kalamita sice loni zpomalila, ale o to více je palčivý ohromující rozsah a velikost holin, pokračující rozvrat lesů. V neposlední řadě pak extrémní přírodní klimatické podmínky vznikající na holinách, s jejichž fatálním vlivem na sazenice se v takovém rozsahu nesetkalo několik generací lesníků. Stejně tak limitující je neobyčejně vysoká početnost spárkaté zvěře, porostů, potřeba zalesnění a výchova porostů, ochrana proti škodám zvěří i ekonomické problémy

Jde pouze o jednu z mnoha nepříznivých epizod, které musí lesní hospodářství čelit, nebo o zásadní bod zlomu v sektoru lesnictví? Na konferenci a zvláště na exkurzi jsou zváni všichni zájemci o nejčerstvější informace, o možnost vyzpovídat na slovo vzaté odborníky a zjistit, co si myslí o budoucnosti evropských lesů.

(hyš-vš)
redakce@prirodatv.cz
Foto: archiv VÚLHM