Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ministr nechá prověřit projekty na propagaci zemědělských produktů a potravin

28. 6. 2022

page.Name
V projektech Agrární komory ČR (AK) a Potravinářské komory ČR (PK) z let 2013 a 2014 na podporu zemědělských produktů odhalila kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) několik pochybení. Dodavatele služeb pro program na podporu spotřeby mléka a mléčných výrobků Bílé plus v hodnotě 11 milionů korun vybrala AK ČR bez otevřené soutěže, přestože vypsat zakázku byla její povinnost.

PK ČR zase u smlouvy na jiný projekt uzavřela smlouvu s vítězem za cenu o 10,8 milionu korun vyšší, než kterou firma nabídla ve výběrovém řízení. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula nyní nechá tyto zakázky prověřit. „Zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu nebereme na lehkou váhu a důsledně prověříme všechny zakázky, na které poukázala kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu. Nyní si nechám celou situaci analyzovat a poté zvolíme další postup,“ řekl ministr.

Projekt AK ČR z roku 2013 Bílé plus byl zaměřený na podporu spotřeby mléka a mléčných výrobků. Podle kontroly NKÚ Agrární komora vybrala dodavatele služeb pro tříletý program bez otevřené soutěže, přestože vypsat zakázku byla její povinnost. Namísto toho přímo oslovila tři agentury. „Budeme postupovat podle standardních postupů, které nám pravidla umožňují. V tomto případě již však uplynula promlčecí lhůta pro vymáhání dotace zpět,“ uvedl Nekula.

Obdobná situace je i u programu Potravinářské komory Kvalita z Evropy – chutě s příběhem. Ta sice u projektu z roku 2014 veřejnou zakázku vypsala, avšak uzavřela s vítězem smlouvu, která o 10,8 milionu korun překročila nabídku, s níž uchazeč otevřenou soutěž vyhrál. „Celý program měl stát 85 milionů korun, smlouva ale byla podepsána na částku 95 milionů. Přestože byla nakonec vyčerpaná suma zhruba 79 milionů korun, budu chtít detailně prověřit, jak mohlo k podepsání smlouvy na vyšší částku dojít,“ dodal ministr Nekula.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook Bílé plus