Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Nebezpečné polomy po vichřici uzavřely na měsíc jižní část Soutoku

16. 6. 2022

Nebezpečné polomy po vichřici uzavřely na měsíc jižní část Soutoku 7 snímků
Kvůli zpracování nebezpečných stromů poškozených na počátku června vichřicí je do 15. července zakázán vstup do části obory Soutok na jižní Moravě. Rozhodl o tom Městský úřad Břeclav. Polomy mohou totiž ohrozit zdraví i životy návštěvníků.

Vichřice s přívalovým deštěm a krupobitím poškodila především v jižní části obory Soutok zhruba tři tisíce metrů krychlových dřeva. Stromy se vyvrátily, jsou zlomené nebo v sobě zavěšené. V lesích je mnoho zaklesnutých mohutných větví a řada z nich visí nad lesními cestami, které navíc pokrývá bahno, listí a mnoho menších větví,“ uvedl Miroslav Svoboda, ředitel Lesního závodu Židlochovice.

Podle něj hlavní lesní komunikace lesníci proklestili a v jejich okolí je zpracováváno dříví. „Do oblasti jsme přemístili i techniku z vedlejšího polesí. Při zpracování kalamity nechceme veřejnost vystavovat bezpečnostnímu riziku,“ dodal. Práce podél cest je třeba stihnout do 15. července. I potom budou pokračovat v porostech, s čímž lesníci počítají vzhledem k objemu poškozeného dříví.

Na zákaz upozorňují výstražné tabule umístěné na přístupových cestách. Vstupovat nelze do prostoru jižně od cesty Křenová, naopak cesta podél plotu obory, tak zvaná Signálka, která vede k soutoku řek Moravy a Dyje, zůstává přístupná. Další vichřice se 13. června přehnala jihomoravským Lanžhotem. Poškodila budovu polesí Soutok, techniku i lesy na polesí Tvrdonice. Škody se zatím sčítají.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR