Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nejčastější příčinou letních požárů v lesích je lidská nedbalost

29. 6. 2022

page.Name
Hasiči během posledních dnů zasahovali ve státních lesích u západočeských Kraslic, jihomoravské Černé Hory a severomoravského Vítkova. Všechny případy řeší policie. Podle hasičů bývá nejčastější příčinou letních zahoření v lesích lidská nedbalost.

Nevzniká tím jen škoda materiální, tedy vyčíslitelná, ale i ekologická, protože oheň vážně poškodí půdu. „Chci vyzvat veřejnost, aby chodila do lesů, houbaři, sbírala borůvky, sportovala, odpočívala, ale zároveň byla ohleduplná, pokud jde o kouření i respektování zákazu zakládání ohňů v lesích a jejich uhašení na veřejných ohništích. I skleněný střep může zapálit les,“ řekl Jiří Groda, který je pověřený vedením Lesů ČR.

Nejrozsáhlejší z posledních požárů zasáhl v pátek 24. června na Černé Hoře asi tři hektary lesa. „Hořel klest a mladé porosty včetně loni vysazených stromů. Plochu musíme asanovat a znovu zalesnit,“ uvedl tamější lesní správce z Lesů ČR Štěpán Pospíšil. V oblasti letos hořelo už podruhé, také v březnu, avšak na druhé straně kopce. Tehdy oheň poškodil 1,6 hektaru lesa a škoda přesáhla 350 tisíc korun. I v červnovém případě může jít o několik stovek tisíc korun.

Letošních 108 požárů v porostech spravovaných Lesy ČR, 33 z nich v květnu a červnu, zasáhlo více než 50 hektarů. Škoda dosáhla tří a půl milionu korun.

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR