Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

25°

Svátek má

Plujeme za živé řeky, zájemci na plavidlech podpoří řeku Labe

20. 6. 2022

page.Name
Vodáci, rybáři, rodiny s dětmi, ekologové a další nadšenci se v sobotu 2. července zúčastní akce Plujeme za živé řeky, jejíž organizátorem je sdružení Arnika. „Svou účastí mohou zájemci vyjádřit podporu pro zachování řek v jejich současné podobě a vyslat tím jasný vzkaz politickým představitelům na úrovni jednotlivých zemí i celé Evropy,“ uvedli organizátoři.

Sdružení Arnika společně s veřejností v 10 hodinách vypluje po řece Labi od zámku v Děčíně do německého lázeňského městečka Bad Schandau. Tým se připojí k mezinárodnímu happeningu Big Jump (Evropský den plavání v řekách), kdy se napříč Evropou konají desítky podobných akcí.

V parlamentu probíhá proces ratifikace Česko-německé dohody o Labi, ve které se Č eská republika zavazuje zajistit splavnost Labské vodní cesty v rozsahu, který v současné situaci nelze bez poškození přírody garantovat. Podpis by s největší pravděpodobností této smlouvy opět zvýšil tlak na prosazení stavby vodních děl u Děčína a Přelouče, čímž došlo k bezprostřednímu ohrožení vzácných l abských ekosystémů, navíc je Labe naší jedinou lososovou řekou ,” řekla Miroslava Floriánová z Arnik y , koordinátor kampaně Za živé řeky.

Podle Kamila Repeše, spoluorganizátora akce Plujeme za živé řeky, chce Arnika upozornit na více než dvě desetiletí trvající lobbistické snahy, které dosud přinesly jen ochuzení státní pokladny o více než miliardu korun. „V projektu spatřujeme zanedbatelné benefity, které se kvůli klimatické změně stávají ještě více vratkými, například úbytek dní v roce, kdy mohou lodě vyplout na řeky. Budeme proto rádi, když se k naší červencové výpravě přidá co nejvíce zájemců, kteří ocení unikátní panorama labského kaňonu, jež je v ohrožení,“ dodal Repeš.

Arnika pro akci provozovatela několik raftů, lidé mohou dorazit se svým plavidlem, nebo si je na místě předem rezervovat. Na programu je také povídání s Tomášem Salovem, mluvčím Národního parku České Švýcarsko, zastávka u chystaného jezu, společný piknik, a nakonec i hromadný Big Jump, tedy dobrovolný skok do vody.

(hyš-md)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Facebook Arnika