Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Přes mírný pokles trhu dřevostaveb členové asociace stavěli více

22. 6. 2022

page.Name
Minulý rok byl podle Lenky Trandové, ředitelky Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD), v mnoha ohledech přelomový. „Covidová pandemie ještě zcela neskončila, ale už se začaly objevovat další negativní faktory, které ovlivnily české stavebnictví – důsledky zpoždění v procesu povolování nových staveb, chyběl stavební materiál,“ uvedla.

U ž v první polovině roku se výrazně zvýšila poptávka po dřevu včetně dřeva pro stavebnictví, rostla i jeho cena, prodlužovaly se termíny dodávek av důsledku všech uvedených faktorů se zpomalovala i montáž nových staveb. Výrobci dřevostaveb i jejich zákazníci však i toto náročné období zvládli. Svědčí o tom i statistiky za rok 2021, které i přes mírný pokles (2645 dřevostaveb rodinných domů v roce 2021 a 2836 v roce 2020) potvrzují dlouhodobý podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů z posledních let. V roce to bylo 14,7 procenta.Zajímavý je i údaj o počtu postavených rodinných domů na bázi dřevostaveb od členů ADMD. Zatímco počet dřevostaveb rodinných domů klesl pouze o necelých 200 domů, členové asociace mohou loňský rok vnímat jako úspěšný. Pět set rodinných domů je dokonce více, než v roce 2020. Na nové procento rodinných domů se požadavky na stavby i růst energií, který ani letos zdaleka nekončí, zareagovali zákazníci členů ADMD 51, což je 10,2 procenta ze všech dřevostaveb rodinných domů , bylo v roce 2021 domy v pasivním standardu. Ve srovnání s rokem 2020 je to dvojnásobek nových pasivních dřevostaveb,“ sdělila ředitelka.

Nedostatek materiálu a růst negativně ovlivňuje délku výstavby a průměrnou cenu domu postaveného na klíč. Zatímco v roce 2020 byla průměrná doba výstavby rodinného domu 3,7 měsíce, loni to bylo 4,2 měsíce. Rostla také cena. V roce 2020 zaplatil investor za rodinný dům na klíč průměrně 3 800 000 korun , loni to bylo už 5 250 000 korun .

„Přesto i nadále platí, že velkou předností dřevostaveb je kromě udržitelnosti, nízké energetické náročnosti a vysoké kvality práce zejména rychlost výstavby. Zřejmé je to především u členských firem ADMD, což ostatně dopadají i výše uvedená čísla o loňské produkci členů asociace - 500 rodinných domů překonalo i rok 2020,“ upozornila Trandová . Dosavadní silné postavení ADMD na českém trhu dřevostaveb se tak loni opět posílilo. V roce 2021 může svým zákazníkům deklarovat své členství v asociaci až 26 dodavatelů dřevostaveb, což je nejvíce v historii ADMD. Z loňských statistik k

lze vyčíst ještě řadu dalších informací. Výrazně se nemění například podíl staveb realizovaných formou lehkého rámového skeletu panelovou montáží (40 %) a staveništní montáží (také 40 %), zbytek jsou sruby/roubenky a stavby z panelů z masivního dřeva.Dlouhodobě vyrovnaný je také podíl difúzně otevřených a uzavřených konstrukcí. Bez změn a výkyvů pokračovat také preference v oblasti typu staveb rodinných domů velkých zákazníků,
zhruba dvě třetiny staví bungalovy, třetiny patrové domy. F ormou dřevostavby se také loni stavěly i bytové domy, školky, stavby a další typy staveb. „ P řestože byl loňský rok náročný a dokonale prověřil schopnosti našich členů, silné stránky dřevostaveb a jejich dodavatelů se v nelehkých časech projevily a ještě zvýraznily. To je zpráva pro rok příští,“ dodala ředitelka ADMD.

(hyš-lt)
redakce@prirodatv.cz
Foto: ADMD