Čtvrtek

7. prosince 2023

Nyní

Zítra

-3°

Svátek má

Přírodu na Sněžce před neukázněnými turisty ochrání sítě i letos

15. 6. 2022

page.Name
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) ve snaze ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky před náporem neukázněných návštěvníků opět přistupuje k instalaci ochranných sítí oddělujících prostor pro turisty od prostoru pro přírodu. Ty budou lemovat přístupové cesty na Sněžku od včerejška až do konce října.

Ochranné sítě se objeví na obou místech jako v minulých letech, a to na vrcholu a v sedle u bývalé Obří boudy. Na Sněžce bude přibližně 600 metrů ochranných sítí, v sedle 500 metrů. Jak uvedl Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP, návštěvníkům vrcholu byl k volnému pohybu v minulosti vyhrazen prostor přibližně o velikosti poloviny fotbalového hřiště. Mnozí to ale nerespektují a vstupují na alpínské trávníky či lezou po skalách.

„Proto správy obou krkonošských národních parků v posledních letech v letní sezoně oddělují prostor přírody od návštěvníků oranžovou ochrannou sítí. Kromě tohoto opatření budou i letos pro celou letní sezónu vyčleněni strážci, kteří budou celý den na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. Tato strážní a informační služba bude posilována i o služby s Policií ČR,“ upozornil mluvčí.

Extrémní a symbol – tato dvě slova zcela vystihují Sněžku. Nejvyšší hora republiky je symbolem pro všechny Čechy. Extrémní je pak z mnoha důvodů. Roční průměrná teplota 0,2 ˚C a vysoké množství dešťových a sněhových srážek řadí vrchol Sněžky mezi nejextrémnější prostředí u nás. Extrémní je i návštěvnost vrcholu. Denní počet pěších turistů v letní sezóně je osm až devět tisíc osob. V tomto počtu nejsou zahrnuty počty přepravených osob lanovou dráhou Pec pod Sněžkou–Sněžka s denní kapacitou až 2400 osob. Tím se vrchol Sněžky stává turismem nejzatíženější přírodní lokalitou u nás.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Oldřich Nermuť, Jiří Havel