Pátek

23. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Recyklací dřeva bude starým trámům vdechnut nový život

28. 6. 2022

page.Name
Využití pro staré trámy ze zbořených budov budou hledat odborníci z Mendelovy univerzity v Brně. V rámci cirkulární ekonomiky chtějí odpadové dřevo recyklovat, udělat z něj třísky a ty pak využít pro výrobu OSB desek, jejichž využití roste v souvislosti s boomem dřevostaveb.

Přidávání recyklátu v tomto nejčastěji využívaném konstrukčním materiálu je stále na začátku kvůli velikosti třísek, které jsou příliš malé. Aby byl výsledný produkt konkurenceschopný, budou vědci analyzovat konstrukční vlastnosti a také produkční efektivnost výroby OSB desek za využití recyklovaného dřeva.

Letošní vítězný mezioborový interní výzkumný projekt Grantové agentury Gregora Johanna Mendela určený pro mladé nadějné vědce má několik pomyslných nej. Zajímavý je mimo jiné i tím, že vědci ke zkoumání využijí trámy ze zbouraného erotického klubu Moulin Rouge.

„Přidávání recyklátu se celosvětově řeší hlavně ve výrobě dřevotřískových desek, u OSB desek ale zatím ne. Přitom potenciál je v této oblasti obrovský a souvisí s rozmachem dřevostaveb, které lze po skončení jejich životnosti znovu použít právě na zpracování do OSB desek, což plně koresponduje s principy cirkulární ekonomiky,“ uvedl Tomáš Pipíška z Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU.

Vědci z MENDELU využijí pro svůj výzkum laboratoře vybavené na světové úrovni, které umožňují napodobit průmyslový proces výroby OSB kompozitů. Konkrétně pak roztřískování, nanášení lepidla, lisování a další technické záležitosti. Díky tomu mohou vyrobit třísky a tedy surovinu pro OSB desky v podstatě z čehokoliv na laboratorní úrovni. Třísky z již použitého dřeva mají oproti těm z čerstvě pokácených stromů nižší vlhkost.

„Na laboratorní úrovni můžeme nastavovat různé parametry výroby třísek včetně vlhkosti vstupního materiálu,“ sdělil Pipíška. Cílem je optimalizovat proces výroby třísek, analyzovat vlastnosti a vyrobit prototypy, které budou následně připravené na efektivní průmyslovou produkci, v ideálním případě ještě s lepšími vlastnostmi, než mají stávající OSB desky.

Do projektu jsou zapojeni také odborníci z Provozně ekonomické fakulty, kteří budou zkoumat společensko-ekonomické aspekty procesu recyklace. Jak upozorňuje Michaela Staňková z Ústavu statistiky a operačního výzkumu Provozně ekonomické fakulty MENDELU, při vývoji jakéhokoliv nového produktu vyvstává totiž otázka, zda je možné vytvořit zcela nový výrobek, který je vzhledem k jeho vlastnostem a také ceně surovin možné efektivně produkovat, ale také i prodávat.

Vědci se zaměří jak na stranu nabídky, tak poptávky, neboť OSB desky z recyklátu budou mít tmavší barvu než klasické smrkové, a je potřeba na to spotřebitele připravit, stejně jako komunikovat s výrobními firmami. Naší celkovou motivací je opětovné využití již existující dřevní biomasy, tedy objemného dřevního odpadu s cílem maximálního prodloužení životního cyklu vícenásobným zhodnocením materiálu v nových výrobcích, a oddálit tak energetické zpracování dřeva,“ dodal Pipíška.

(hyš-tp)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: MU