Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Svačinky z projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol bez plastových obalů

30. 6. 2022

page.Name
Vláda schválila návrh ministerstva zemědělství (MZe), že od příštího školního roku se ovoce a zelenina, které dostávají děti ve školách zapojených do projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol, nebudou balit do plastových obalů. Jejich využívání se tak omezí a díky tomu se zmírní i dopady na životní prostředí.

Nemá smysl, aby děti ve školách dostávaly rozkrájené kousky ovoce balené do jednotlivých plastových obalů, vzniká tím hodně zbytečného odpadu. V poslední době to bylo právem kritizováno, proto jsme jako ministerstvo zemědělství navrhli, aby děti ovoce a zeleninu dostávaly jako celé kusy a bez plastových balení,“ potvrdil ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

MZe také navrhuje, aby minimálně 10 procent dodávaných produktů pocházelo z ekologické produkce. To by mělo platit od školního roku 2023–2024. Ekologická výroba je založena na ochraně životního prostředí, šetření neobnovitelných zdrojů a udržení biodiverzity. Proto je snahou ministerstva, aby se ekologické zemědělství stále více prosazovalo.

Školní projekt Ovoce, zelenina a mléko do škol je projekt Evropské unie. Jeho cílem je především přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků, vytvořit zdravé stravovací návyky ve výživě dětí, bojovat proti epidemii dětské obezity a zvrátit klesající spotřebu ovoce, zeleniny, mléka a mléčných výrobků. Ovoce, zeleninu, mléko a neochucené mléčné výrobky dostávají děti zdarma.

Celková podpora na produkty ze zdrojů EU a ČR, po odečtení nákladů na doprovodná vzdělávací opatření a některé související náklady, které činí pro školní projekt Ovoce a zelenina do škol zhruba 272 milionů korun, pro projekt Mléko do škol kolem 244 milionů korun. Do projektu je zapojeno 3992 základních škol s 928 159 žáky a definitivní celkový roční limit na jednoho žáka je pro školní rok 2021/2022 stanovena ve výši 282 Kč. Mléčné části projektu se ve stejném školním roce účastní 3692 škol s 847 494 žáky, definitivní celkový roční limit na jednoho žáka je 326 korun.

(hyš-vb)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Základní škola a Mateřská škola Václavovice