Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Toužíte po kytici do vázy? Natrhejte si lupinu a pomůžete přírodě

16. 6. 2022

page.Name
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) vyzývá k boji proti invazivnímu druhu – lupině mnoholisté. Tato krásně kvetoucí rostlina představuje pro krkonošské luční druhy značné riziko. V České republice je lupina mnoholistá klasifikována jako invazivní druh, který poškozuje ekosystémy.

Invazivní rostliny jsou charakteristické tím, že se snadno šíří. Lupina si zvolila dravou životní strategii s velice efektivním způsobem rozmnožování. Produkuje vysoké množství semen a tvoří husté porosty. V našem prostředí nemá přirozené nepřátele. Lupina se vyskytuje i na krkonošských loukách. Postupně vytlačuje původní luční druhy a představuje závažné riziko.

Provedená mapování potvrzují, že lupiny v Krkonoších přibývá. Jako agresivní invazivní druh škodí rostlinám, které jsou v nejvyšších českých horách původní. Bohužel není v možnostech Správy KRNAP sekat lupinu včas všude tam, kde se rozšířila. „Prosíme proto o pomoc vlastníky luk a hospodáře. Včasná seč omezí další šíření lupiny. Lupinu je třeba sekat nejdéle v době, kdy začne kvést, aby nemohla vytvořit semena,“ vyzval Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP.

Tato instituce rovněž ocení informace o výskytu lupiny i dalších invazivních rostlin v Krkonoších. „Když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře. Pozor ale na lupinu odkvetlou se zralými semeny, abyste naopak nepřispěli k jejímu dalšímu šíření,“ dodal mluvčí.

Lupina mnoholistá (Lupinus polyphyllus), známá také jako vlčí bob mnoholistý, je původem ze Severní Ameriky. Kvete od června a její bohatá květenství plodí velké množství semen s vysokou klíčivostí. Dospělé rostliny jsou mohutného vzrůstu a vytvářejí rozsáhlé zapojené porosty. V symbióze s hlízkovými bakteriemi dokážou obohacovat půdu o dusík a měnit živinové poměry v půdě vyhovující rumištním druhům, jakou jsou například kopřiva nebo šťovík.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP