Čtvrtek

1. června 2023

Nyní

23°

Zítra

18°

Svátek má

Vodní nádrž Gabrielka na Chomutovsku se dočkala obnovy

16. 6. 2022

page.Name
V souvislosti s vlastní programem Vracíme vodu lesu podnik Lesy České republiky obnovil vodní nádrž Gabrielka na Telčském potoce na Chomutovsku. Půlhektarové vodní dílo za 7,8 milionu korun u německých hranic pojme až 12,6 tisíce metrů krychlových vody.

Stovkami vodohospodářských projektů vrací Lesy České republiky do krajiny vodu. Reagují tak na klimatickou změnu a s ní související sucho. Příkladem obnovené lesní nádrže je i Gabrielka v katastrálním území Gabrielina Huť.

Při komplexní rekonstrukci jsme ze zátopy vytěžili sediment, vyměnili výpustný objekt včetně potrubí, zbourali a znovu jsme postavili s použitím moderní železobetonové konstrukce bezpečnostní přeliv pro převádění povodňových průtoků,“ řekl Michal Rousek, náměstek severočeského oblastního ředitele Lesů ČR pro vodní hospodářství a investice.

Zároveň vzniklo tak zvané litorální pásmo plochy se stabilní hladinou, tedy plynulý přechod mezi vodním prostředím nádrže a okolním územím, které svědčí vodním živočichům, jako je ropucha obecná či skokan hnědý a další. Více o vodohospodářských projektech Lesů ČR čtěte na www.vracimevodulesu.cz .

(hyš-ej)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Lesy ČR