Úterý

16. července 2024

Nyní

26°

Zítra

23°

Svátek má

Vodou naplněné zavlažovací vaky chrání hradecké stromy před suchem

6. 6. 2022

page.Name
První várku třiceti speciálních zavlažovacích vaků dodaly královéhradecké vodárny městu v roce 2019, rok poté to už bylo 150 a nyní dalších 200 kusů, které Technické služby Hradec Králové během tohoto týdne začaly rozmísťovat ve vybraných lokalitách. S jejich pomocí město na svém katastru zachraňuje stromy ohrožené dlouhodobým suchem.

Díky nim voda odtéká pomalu ke kořenům až devět hodin. Při výsadbě nových stromů je navíc využíván také granulát, který déle udrží vodu v okolí jejich kořenů. Mobilní zavlažovací vaky jsou využívány zejména u mladých stromů do tří let po výsadbě, které jsou náchylné na nedostatek vody. Podle primátora města Alexandra Hrabálka instalace zavlažovacích vaků se v předchozích letech velmi osvědčila.

„Půda kolem stromu má dostatek času k tomu, aby vláhu vstřebala, a zavlažování je tak mimořádně účinné. Snažíme se v péči o městskou zeleň postupovat systémově a inovativně, proto velmi vítám další pokračování této spolupráce,“ řekl primátor, kterého těší, že Hradec zůstává i nadále zeleným městem, což kvitují jeho obyvatelé i návštěvníci. „Směle mohu říci, že je to v parných a suchých létech i díky těmto vakům,“ dodal.

Odolné plastové vaky lze instalovat k patě stromu jednotlivě, ve dvojici či trojici. „Instalace je velmi snadná. Do jednoho vaku se vejde téměř 65 litrů vody, naplnění trvá zhruba tři minuty a kapková závlaha zalije strom přímo ke kořenům při menší spotřebě vody,“ vysvětlil provozní ředitel Královéhradecké provozní Tomáš Hosa. Technické služby umístily tyto speciální vaky ke stromům na Tylově nábřeží mezi Pražským a Tyršovým mostem.

„Když zalijete strom běžnou zálivkou z hadice, voda se částečně rozlije po okolí a trvá déle, než se dostane hlouběji pod zem. Vaky dáváme k mladým stromům, které ještě nemají dostatečně rozvinutý kořenový systém. Oba jsou s ohledem na zhoršení stanovištní podmínky obecně náchylnější na nedostatek vody, jako například v úzkém pásu mezi chodníkem a parkovištěm na Tylově nábřeží,“ doplnil Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové.

(hyš-jz)
redakce@prirodatv.cz
Foto: TS HK