Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Asociace akceleruje moderní stavitelství, připravuje inovativní seminář

20. 7. 2022

page.Name
Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) představí formou dvoudenního prezenčního semináře WOOD CAMP LIVE nové přístupy k projektování a realizaci moderních staveb. Program semináře, který se uskuteční 3. a 4. listopadu letošního roku v Orea Congress Hotel v Brně, osvětlí příležitosti digitalizace, potenciál robotizované výroby a naučí účastníky vytvářet stavby, které i příroda miluje.

Program nabídne sály Vize, Projekce a Realizace, ve kterých se budou paralelně konat přednášky a workshopy vedené vyhledávanými odborníky. Dopolední část prvního dne představí příležitosti dřeva i budoucnost dřevostaveb. Odpolední program nabídne příklady realizovaných staveb, konstrukční detaily, ověřené technologie pro dřevostavby i novinky výrobců. Program druhého dne se zaměřuje zejména na možnosti moderních nástrojů automatizace projektování, výroby, rozpočtování, přípravy, realizace a správcovství staveb.

„Prezenční seminář WOOD CAMP LIVE navazuje na úspěšnou sérii online seriálu webinářů, které získaly stovky sledujících a již přes patnáct tisíc shlédnutí. Vzdělávání odborné veřejnosti je také jednou z úloh Asociace dodavatelů montovaných domů a snažíme se nejlépe i tuto roli zastávat nejlépe, jak umíme. Proto mohou účastníci podzimního eventu očekávat velmi kvalitní zastoupení přednášejících, moderní konferenční prostory, ubytování, ale i nezapomenutelnou večerní zábavu,“ uvedla Lenka Trandová, ředitelka ADMD.

Stavebnictví se potýká s nutností snižovat svůj negativní vliv na životní prostředí, s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil i s výpadky v dodavatelském řetězci. Tyto atributy jsou hlavními akcelerátory ve využívání nových nástrojů digitalizace a prefabrikace. Příkladové realizace budou věnovány veřejným budovám, které využívají dřevo jako hlavní konstrukční materiál. Architekt Jakub Klaška působící v ateliéru Zaha Hadid Architects během programu setkání profesionálů WOOD CAMP LIVE představí pokročilé ukázky zahraniční praxe.

Inspirující výrobní model reprezentuje generální partner, společnost Rigips SAINT-GOBAIN, která účastníkům programu přiblíží výrobu lokálních českých SDK desek z druhotných surovin včetně způsobů jejich další recyklace. Podle Tomáše Koreckého, produktového specialisty Rigips, se při suché technologii výstavby výrazně snižuje množství a zejména hmotnost stavebního odpadu, což snižuje i náklady na jeho likvidaci.

Nižší hmotnost konstrukčních prvků dřevostavby má pozitivní vliv na náklady spojené s dopravou a s tím spojený pokles škodlivých emisí a spotřeby energie. Na 100 metrů čtverečních zděných stěn tloušťky 440 milimetrů je potřeba přibližně 30 tun cihelných bloků. Oproti tomu u dřevostavby je na stejnou plochu potřeba zhruba pěti tun dřevěných a ostatních v souvrství panelu,“ vysvětlil Korecký.

Reprezentativním příkladem využití dřeva pro originální rekonstrukci je proměna střední školy Českobrodská v Praze. Z původní stavby ze 70. let, která sloužila jako Centrum odborné přípravy technickohospodářské, zůstala během přestavby zachována pouze ocelová nosná konstrukce. Cílem rekonstrukce bylo vytvořit inteligentní, energeticky soběstačnou budovu, která se stane pilotním projektem pro další školská zařízení.

V exteriéru i interiéru školy se rozsáhle uplatnily šetrné materiály a obnovitelné zdroje energie. Pro nový obvodový plášť byly využity prefabrikované dřevěné panely, z nichž některé integrovaly i fotovoltaické panely. Podrobnosti k tomuto projektu a zkušenosti z realizace budou předmětem odborných přednášek v programu setkání profesionálů WOOD CAMP LIVE v Brně.

„Stavebnictví je nejméně digitalizovaný obor. I zemědělci jsou dnes digitalizovanější. Máme možnost to rychle změnit, protože dřevo je materiál budoucnosti. Můžeme z něj postavit cokoliv a kdekoliv, zpracovávat jej udržitelně a jak s oblibou říkáme, dřevo je digitální, lze jej automatizovaně opracovávat i pomocí strojů napájených energií z fotovoltaických zdrojů,“ řekl Tomáš Nemrava, člen ADMD a společnosti NEMA Dřevostavby.

(hyš-ts)
redakce@prirodatv.cz
Foto ADMD