Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Klíčový úspěch! Do Krkonoš se vrátí motýlí král jasoň červenooký

2. 7. 2022

page.Name
V chovatelské stanici motýlů Skupiny JARO se v těchto dnech začali líhnout první dospělí jasoni červenoocí. Z bezmála dvou stovek kukel se vylíhlo prvních několik desítek dospělců, které se entomologovi a chovateli motýlů Miloši Andresovi podařilo již úspěšně spářit a oplozené samice začínají klást první vajíčka.

Už teď je jasné, že se český chov podařilo úspěšně zvládnout. Následující generace položí základ pro populaci, která bude v příštím roce vypuštěna do krkonošské přírody. Praktická část mezinárodního projektu LifeApollo2020 na ochranu jednoho z nejohroženějších motýlů Evropy začala letos v několika oblastech střední Evropy.

Vajíčka v Evropě vymírajícího motýla přivezli ochránci přírody ze Skupiny JARO na začátku letošního dubna z Polska. Vzápětí se z nich ve stanici začaly líhnout první housenky a pokus o jejich odchov tak mohl začít. „Chovat housenky tohoto motýla není až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Nicméně zkušený chovatel motýlů si s tím dokáže poradit. O to těžší je však dosáhnout toho, aby se dospělí motýli úspěšně spářili a následně samičky nakladly dostatek oplozených vajíček,“ vysvětluje Zdeněk Fric z Entomologického centra Akademie věd ČR.

V chovu je dospělý motýl velice citlivý na teplotu prostředí, která zásadně ovlivňuje jeho kondici a rozmnožování. Je nutný téměř nepřetržitý dozor s přikrmováním několikrát za den. Jakákoliv chyba nebo opomenutí znamená v praxi velmi rychlý úhyn tohoto vzácného motýla,“ potvrzuje jeho slova chovatel motýlů Miloš Andres.

Jasoň je jedním z ukazatelů zdravé přírody. Tam, kde tento motýl prospívá, se obvykle daří i dalším druhům nejen hmyzu, ale také celému ekosystému. „Pokud se podaří úspěšný návrat motýlího krále do přírody, bude to třešnička na dortu celkové snahy o ochranu motýlů nejen v Krkonoších. Přípravy prostředí pro jasoně – tedy hlavně vyřezávky dřevin a mozaikovité kosení květnatých ploch totiž pomůže uchovat podmínky pro přežití dalších vzácných a vymírajících druhů rostlin i živočichů,“ vysvětluje koordinátorka krkonošské části projektu LifeApollo2020 Tereza Macečková.

Misi za návrat ohroženého druhu motýlů do Krkonoš realizují členové Skupiny JARO ve spolupráci s českým a polským Krkonošským národním parkem, Agentura ochrany přírody a krajiny, členové České společnosti entomologické, pracovníci Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR a řada zahraničních organizací.

Z 60 procent je financována ána Evropskou unií z programu LIFE, zbytek je zajištěn z vlastních zdrojů, dobrovolnických prací a dary široké veřejnosti. Zapojte se s námi do záchrany mizejících motýlů a dalších opilovačů a jejich přirozeného prostředí na: https://www.darujme.cz/darovat/1205936 .

(hyš-tm)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Miroslav Kostelník, Miloš Andres, Jakub Cíbik