Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Konec kličkování mezi auty. K Lesnímu hřbitovu povede nová cyklostezka

20. 7. 2022

page.Name
Větší bezpečnost cyklistů a bruslařů a příjemnější prostředí pro jejich sportování by měla už příští rok na jaře zajistit nová asfaltová cyklostezka mezi Zděnou boudou a Lesním hřbitovem. Stezka bude lemovat silniční komunikaci Hradečnici, kterou doposud využívali cyklisté, bruslaři i automobily společně. Hradečtí radní včera vybrali stavební firmu, která cyklostezku za necelých osm milionů korun postaví. Přípravné práce by měly začít už během srpna.

„Hradecké městské lesy jsou velmi oblíbenou destinací, kam denně vyrážejí stovky až tisíce turistů. Právě Hradečnice je jednou z nejfrekventovanějších stezek v tomto území a pohybují se na ní jak automobily a vozidla MHD, tak sportovci. K vybudování nové stezky, která bude Hradečnici lemovat, přistupujeme na základě připomínek a podnětů od veřejnosti. Dojde tak k výraznému zvýšení bezpečnosti cyklistů, bruslařů, chodců a dalších sportovců, řidiči budou moci počítat s plynulejší jízdou,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

Vedle současné silnice sice už nějaký čas vede nezpevněná cesta pro pěší, zejména pro bruslaře je ale zcela nevhodná. Novou asfaltovou stezku město postaví na druhé straně od silnice, po levé straně ve směru k Lesnímu hřbitovu.

Práce na vybudování nové stezky by měly být zahájeny ještě letos v srpnu. Komunikace bude začínat u Zděné boudy a povede až k Lesnímu hřbitovu, bude téměř 800 metrů dlouhá a tři metry široká. „Na včerejším jednání rady města jsme schválili zhotovitele této investiční akce. Vítězná nabídka byla v ceně necelých 7,9 milionu korun včetně DPH.

V následujících dnech budeme s vítězem tendru podepisovat smlouvu o dílo. Samotné přípravné a stavební práce pak budou zahájeny do deseti dnů od podpisu smlouvy. Na dokončení díla má zhotovitel šest měsíců,“ informuje investiční náměstek primátora Jiří Bláha. Pokud vše půjde bez komplikací, začne stezka Hradečanům sloužit už během jarních měsíců.

Velkou většinu nákladů na stavbu cyklostezky by měla radnice získat díky dotačnímu příspěvku ze Státního fondu dopravní struktury v rámci dotačního programu Cyklostezky, cyklopruhy 2022. „V červnu nám výbor státního fondu schválil žádost o dotaci. Pokrýt by měla 85 procent všech způsobilých výdajů, což nyní odpovídá zhruba sedmi milionům,“ uvádí náměstkyně primátora pro oblast dotací Monika Štayrová.

Tomáš Kulhánek
redakce@prirodatv.cz
Foto: Dan Klán