Čtvrtek

1. června 2023

Nyní

23°

Zítra

18°

Svátek má

Kvůli suchu hrozí v nejvyšších českých horách Krkonoších požáry!

19. 7. 2022

page.Name
Vysoké teploty a extrémní sucho. To jsou průvodní jevy posledních dnů. Ani předpověď počasí na příští dny nenasvědčuje tomu, že by se to mělo změnit. Tyto mimořádné klimatické podmínky zvyšují riziko požárů. „Apelujeme na návštěvníky Krkonoš, aby se vyvarovali rozdělávání a udržování otevřených ohňů. Zároveň připomínáme, že v lesích je zakázáno i kouřit,“ uvedl Radek Drahný, mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).

Zvýšené riziko vzniku požáru existuje nejen v lesích, ale také na loukách či na smilkových trávnících krkonošské tundry. Zesílenou pozornost požárním rizikům v současné době věnují krkonošští strážci a lesníci v terénu. „Žádáme přesto zároveň návštěvníky, aby si všímali svého okolí a hlásili jakýkoli zárodek možného požáru v Krkonoších přímo hasičům na nouzovou telefonní linku 150 (nebo linku IZS 112), případně na pohotovostní telefonní číslo Správy KRNAP 737 211 113,“ volá mluvčí.

Jak se nechal slyšet Robin Böhnisch, ředitel Správy KRNAP, v posledních letech se častěji než v minulosti u nejrůznějších pomníků a božích muk včetně těch vzdálených od obydlených míst objevují svíčky. „Jsou často pokroucené se stopami hoření plastového obalu. V těchto suchých dnech je obrovské riziko, že od svíčky chytne tráva a od ní les,“ řekl ředitel s tím, aby návštěvníci od této praxe, která představuje porušení lesního zákona, upustili a svíčky do přírody vůbec nenosili.

Uvedené zákazy vyplývají nejen z lesního zákona, ale i ze zákona o ochraně přírody a krajiny. V nich je, že platí kouření, rozdělování místa nebo zákaz udržování otevřeného ohně v lese či ve vzdálenosti do 50 metrů od jeho okraje, rozdělávání a udržování otevřeného ohně ve volné přírodě, táboření v lese a přírodě mimo vyhrazená, odhazování hořících nebo doutnajících předmětů a spalování odpadů i dalších hořlavých látek na volném prostranství nebo jejich hromadění v blízkosti lesních porostů a polí.

(hyš-rd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Správa KRNAP