Pátek

19. července 2024

Nyní

17°

Zítra

17°

Svátek má

Ministryně životního prostředí zavítala do rezervace velkých kopytníků

16. 7. 2022

page.Name
Prohlédla si stáda zubrů, divokých koní i zpětně šlechtěných praturů a měla možnost vidět také výsledky pastvy velkých býložravců po sedmi letech. Řeč je o ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové, která včera zavítala do rezervace velkých kopytníků v Milovicích.

„Paní ministryni jsem poděkoval za dlouhodobou podporu ze strany ministerstva životního prostředí, bez níž by rezervace nevznikla a bez které by se ji hlavně nepodařilo udržet,“ ocenil pomoc resortu Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Kvůli tomu, že se rezervace nachází na území v blízkosti Prahy, mezi dvěma městy a nedaleko dálnice, je její území atraktivní pro komerční společnosti i spekulanty s pozemky a je tak vystaveno dlouhodobým likvidačním tlakům. Proto je pro ni důležitá dlouhodobá podpora ministerstva životního prostředí i veřejnosti.

Rezervace vznikla v roce 2015 na původní rozloze 40 hektarů. V současné době zaujímá plochu 350 hektarů a je největší svého druhu v České republice. Jejím největším přínosem je obnova biologické rozmanitosti. Díky velkým kopytníkům se výrazně zvýšily počty chráněných druhů v rezervaci, a to nejen květin, kdy například hořců křížatých přibylo o 367 procent, ale také motýlů, kdy modrásků hořcových Rebelových přibylo o 1700 procent.

Díky obnově kvetoucích luk se do lokality začaly vracet rovněž druhy, které v těchto místech před desítkami let vyhynuly. Například motýl modrásek jetelový se v bývalém vojenském prostoru Milovice objevil po více než půl století. Velcí kopytníci pomáhají i s adaptací krajiny na změny klimatu. Pastva bez používání toxických léčiv a antiparazitik totiž obnovuje přirozený oběh organických látek v prostředí, schopnost půdy zadržovat vodu i ukládání uhlíku v půdě. Pastva velkých kopytníků tak patří mezi nejúčinnější klimatická opatření.

(hyš-dd)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Česká krajina