Sobota

15. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Muž poškodil životní prostředí a způsobil škodu přes 2 milióny korun

15. 7. 2022

page.Name
Policisté z oddělení hospodářské kriminality Hradec Králové v minulých dnech obvinili z trestného činu poškození a ohrožení životního prostřední z nedbalosti pětatřicetiletého muže z Hradecka.

V roce 2019 na dvou parcelách svých a 15 jiných vlastníků těžkou mechanizací vytěžil ornici a podorničí, čímž poškodil pozemky ve dvou katastrálních územích v okolí Hradce Králové o celkové výměře necelých 320 arů.

Skrývku si převezl na jiné své pozemky, kde z ní mezi svým domem a železniční tratí kvůli hluku projíždějících vlaků postavil protihlukový val. Odvozem zeminy ve výšce zhruba 10 až 15  centimetrů došlo ke snížení mocnosti půdního profilu půdy a k ovlivnění sorpční schopnosti půdy,“ uvedla policejní mluvčí Iva Kormošová. K odstranění následků, tedy nákladů na návoz, rozprostření ornice a biologickou rekultivaci postižených pozemků bude podle znaleckého posudku z oboru ekonomika, odvětví ceny a odhady pozemků i porostů nutné vynaložit více než 2,2 milionu korun.

Z dalšího znaleckého posudku provedeným Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy vyplynulo, že náprava pozemků bude trvat tři pět let a do té doby nebude půda vykazovat optimální půdní vlastnosti a charakteristiky. „Přestože obviněný muž, který hrubou nedbalostí dlouhodobě poškodil životní prostředí, s policisty a dalšími subjekty spolupracuje a chce učinit nápravu, může být odsouzen až na dva roky do vězení,“ upozornil mluvčí.

Hynek Šnajdar
redakce@prirodatv.cz
Foto: Policie ČR