Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

11°

Svátek má

Regionální výrobci představili své produkty a byli vyhlášeni vítězové

25. 7. 2022

Regionální výrobci představili své produkty a byli vyhlášeni vítězové 7 snímků
Festival regionálních produktů, na kterém se přestavily tři desítky výrobců z hradeckého regionu, vstoupil o minulém víkendu v Šimových sadech v Hradci Králové do druhého ročníku. V této souvislosti se uskutečnilo předání titulů Regionální potravina Královéhradeckého kraje.

Festival je přehlídkou výrobků, které vznikají na celém území regionu a jsou důkazem šikovnosti, skvělé podnikavosti i odvahy našich obyvatel začít s výrobou vlastních produktů navzdory konkurenci v podobě masové výroby. Jsem přesvědčen, že regionální výrobce musíme podporovat, minimálně formou podobných přehlídek, kde mohou široké veřejnosti prezentovat kvalitu své práce,“ uvedl hejtman Martin Červíček.

Mezi řadou stánků, jídlem a pitím nechyběly ani textilní výrobky, mýdlo, šperky či malované sklo a porcelán. „Většina z těchto výrobků se může pochlubit certifikátem regionálního produktu, který požaduje, že předmět či pokrm vznikl v našem regionu s řemeslnou tradicí, udržitelnou cestou a také s láskou,“ řekl radní pro regionální rozvoj Adam Valenta. Součástí odpoledního programu festivalu bylo také vyhlášení vítězů soutěže Regionální potravina Královéhradeckého kraje.

Hodnotitelskou komisi tvořili zástupci Ministerstva zemědělství ČR, Státního zemědělského intervenčního fondu, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy, Agrární komory, Potravinářské komory a Krajského úřadu. Komise navrhla ocenit devět produktů v devíti kategoriích, které následně získaly označení Regionální potravina.

Výsledky soutěže Regionální potravina Královéhradeckého kraje 2022

Kategorie

Výrobek a výrobce

Masné výrobky tepelně opracované

HuHu PAŠTIKA Z HUSÍCH JATÝREK,

ADEVA – zařízení školního stravování sro

Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy

ORIGINÁLNÍ BILTONG CRAFT BEEF SNACK,

MASO HERE sro

Sýry včetně tvarohu

Sokolík,

Petr Sokol, Liberk

Mléčné výrobky ostatní

KOZÍ JOGURT,

Ivana Zadražilová, Pilníkov

Pekařské výrobky včetně těstovin

Polický chléb,

Kvíčerovská pekárna spol. s ro

Cukrářské výrobky včetně cukrovinek

DORTÍK PAVLOVA,

PINK ROSES original sro

Alkoholické a nealkoholické nápoje

JABLEČNÝ MOŠT,

Vojtěch Drahoňovský, Železnice

Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě

PLOTIŠŤSKÉ NAKLÁDANÉ OKURKY kořeněné,

PLOTIŠŤSKÁ ZELENINA – HAK sro

Ostatní

PLOTIŠŤSKÉ TAJEMSTVÍ, František Kejklíček, Hradec Králové-Plotiště nad Labem

Zájem výrobců o soutěž Regionální potravina Královehradeckého kraje byl podle jejího koordinátora Lukáše Vacka znovu vysoký. Do letošního ročníku se přihlásilo 38 výrobců se 161 výrobky. Nominace byly uděleny ve všech devíti kategoriích. Šest z nich získal ocenění poprvé.

Speciální Cenu hejtmana Královéhradeckého kraje letos získaly staročeský uzený bok vyráběný společností ZEPO Bohuslavice, cukrovinka Bezé od společnosti FEST food a Frydrychův mošt farmy vyrobené Miroslavem Frydrychem z jablek a višní.

(hyš-dl)
redakce@prirodatv.cz
Foto: Facebook Královéhradeckého kraje