Pondělí

15. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Vypluli za živé řeky, jezem u Děčína to neskončí. Němci si Labe zničit nenechali

15. 7. 2022

page.Name
Sdružení Arnika uspořádalo akci pod názvem Plujeme za živé řeky, čímž se připojilo k mezinárodnímu happeningu Big Jump, kdy se napříč Evropou konají desítky obdobných akcí na podporu zachování řek v jejich současné podobě.

Rodiny s dětmi, vodáci a členové Asociace vodní turistiky a sportu vypluli spolu s odborníky Arniky od zámku Děčín, aby si užili Labe, jež je dnes ve jménu lobby našimi zákonodárci ohroženo. Proces ratifikace Dohody mezi ČR a SRN o údržbě vnitrozemské Labské vodní cesty, ve které se ČR zavazuje zajistit splavnost Labe, je ve fázi prvního čtení. Smlouva byla projednána s několika výbory a Senátem, všichni doporučili dát souhlas s ratifikací.

Odborníci Arniky upozorňují, že realizace vodních děl, která budou k dodržení dohody nutná, nenávratně poškodí naši krajinu a jedinou lososovou řeku v zemi. „Bez výstavby vodních děl u Děčína a Přelouče nelze očekávat, že by se závazky podařilo naplnit. Jsme přesvědčeni, že ve skutečnosti ani tyto dvě stavby nebudou stačit a budou nutné další investice,“ řekla koordinátorka kampaně Za živé řeky Miroslava Floriánová.

Podle ní se velice pravděpodobně zrealizuje jez u Děčína, kde jsou odhadované náklady pět miliard korun, ale ukáže se, že toto opatření je nedostatečné. „Protože už Česká republika bude mít investovanou takovou sumu, zainvestuje do dalších opatření.“ Pro Arniku je nepochopitelné, že je Česká republika ochotna zničit si svoji část Labe ve chvíli, kdy se německá strana k tomuto kroku neuchýlila. Úsek řeky na německém území bude na základě celkové koncepce Labe využit v souladu s přírodou, bez rozsáhlého splavňování.

Požádali jsme ministerstvo dopravy o ekonomické podklady, na jejichž základě bylo rozhodnuto o další podpoře a rozvíjení záměru Zlepšování splavnosti Labe v úseku Pardubice - státní hranice. Odpovědi se nám zatím nedostalo,“ doplnila Floriánová, která vyzývá veřejnost, aby svým podpisem podpořila zachování Labe v jeho současné podobě, jako to udělali účastníci sobotní akce Plujeme za živé řeky.

Labe je významné nejen svým přírodně blízkým charakterem, ale zejména dynamikou toku. Na této řece  se v průběhu roku několikrát změní výška hladiny, a to je právě ten důležitý faktor pro jedinečné biotopy, které Dolní Labe nabízí,“ sdělil Miroslav Rybář z Národního parku České Švýcarsko. Srovnání, jak řeka vypadá mezi Mělníkem a Střekovem, kde navazuje na vzdutí jezu, má známý vodák a stavitel lodí Jan Bašta.

Řeka tam prakticky stojí. Z Ústí nad Labem a dál do Německa krásně teče, chová se jako normální řeka, která proudí, má nějaké meandry, úseky rychleji tekoucí či pomalu tekoucí vody. V oblastech s jezy jsou to jen takové nádrže zelené vody bez života,” podpořil akci Bašta. Milan Pražák z Asociace vodní turistiky a sportu upozornil, že asociace má ráda  nespoutanou a divokou řeku. „Myslíme si, že nepotřebných jezů má Česká republika opravdu hodně a jakákoli další překážka na řece by byla spíše na škodu než k užitku. Stojíme za tím, aby se žádný jez na Labi nestavěl,“ dodal. Video z akce Plujeme za živé řeky je k dispozici zde.

(hyš-mf)
redakce@prirodatv.cz
Ilustrační foto: Arnika